Çin kredi sıkışması spooks piyasaları

Ama 10 trilyon yuan ile Mayıs ayı sonuna kadar uzatılmış, bu yılın ikinci yarısında yeni bir kredi keskin bir düşüş anlamına gelir.
“Bu kredi yavaşlama erken 2010 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde yavaşlama olmuştur ekonomik büyüme, bir daha sürükle yaratacak,” Fitch dedi.
Merkez Bankası bu hafta yorumladı değil ama Çin hükümeti kapasitesi üzerinde olan sektörlerde izinsiz inşaat projeleri için yeni kredi frenlemek için ihtiyatlı bir para politikası sürdüreceğini Çarşamba söyledi.
Ve bu hafta görülen, dünyanın ikinci büyük ekonomisi ile ilgili endişeler her yerinden yatırımcılar çıngırak olabilir.
Bankacılık sistemi üzerinde sıkı kontrol tutar Çin, Halk Bankası, Çin kredi ile zor bir çizgi atıyor. Bu kısa vadeli borçlanma maliyetleri ve ekonominin yavaşlama olduğuna dair kanıtlar roketi rağmen bu hafta başında mali sisteme nakit enjekte reddetti.
Çin’de büyüme geçen yıl% 7,8 ‘e düştü. Bu yıl için hükümetin hedefi% 7,5. Ama bir hayal kırıklığı riski artan ve küresel ekonomide daha zayıf beklenenden kurtarma umutları ile olduğunu.
Bu hafta% 7,4 olan Çin tahmini kesti HSBC, bu Pekin büyüme% 7 gidiyordu sürece ekonomiyi canlandırmak için harekete olmaz inandığını belirtti.
Bir kredi balonu kapalı kabaran gayrimenkul fiyatları ve kafa kontrol hedefinde, Çin hükümeti bir kredi krizi ve beklenenden daha yavaş ekonomik büyüme kıvılcım bitebileceğini.
Yıl sonuna kadar bono satın alma programı bitmek başlatmak için muhtemelen Federal Rezerv ile, Nomura analistleri Çin aynı anda iki şoklara teslim önlemek için artık bir stand alıyor inanıyoruz.
Aşırı borç düzeyleri hakkında Nisan ayında uyardı Fitch Ratings ajansı, Cuma, yetkililerin mevcut duruşunu korumak, kredi genişlemesi 18000000000000 yuan (2,9 trilyon dolar) bu yıl, 2011 ve 2012 benzer bir düzeyde, toplam olacağını hesaplanır söyledi.
Çin bankaları birbirlerine gecelik borç hızını Cuma% 8.5 düşen önce bu hafta% 13 üzerinde yüksek bir rekor. 7 günlük “repo oranı” – – bankacılık sisteminde nakit bir diğer önemli önlem Cuma keskin bırakarak önce, Perşembe günü 25% vurdu.
Merkez Bankası borç verme kolaylaştırmak için adımlar atmıştır ama fiyatlar normale yukarıdaki şekilde kalması bazı Cuma günkü vardı.
Nakit sıkışıklığı için açıklamalar değişir. Ama Çin gözlemcileri ülkenin merkez bankası sabit hat onun gelişen “gölge bankacılık” sektörü için kısa vadeli ve orta kredi büyüme önce reform koymak Pekin arzusu yansıttığını kabul ediyorsunuz.
“Biz Çin Halk Bankası tarafından son eylem finansal riskleri içeren agresif harekete geçmek için hükümetin kararlılığını yansıtan inanıyorum,” Nomura ekonomist Zhiwei Zhang söyledi.
Uluslararası Para Fonu geçen ay kredi hızlı bir genişleme ile ilgili kaygılar ve kredi kalitesi ve kredileri ödemek için yeteneklerini sorgulama, 7.75% Çin için büyüme tahminini kesti.
İlgili: Çin’in borç: yapımında bir kriz?
Analistler yeni kredi büyüme içine tercüme değildir ve giderek bu güven şirketleri, menkul bayi ve gölge bankacılık sistemini oluşturan yeraltı operatörleri olarak düzensiz operatörleri hakimdir endişe.
Nakit sıkışıklığı tam gelişmiş mali kriz tetikleyecek riskini Çin hükümetinin büyük kaynaklar göz önüne alındığında, incedir. Ama finansman maliyetleri artmaya olarak şirket kazançları yaşayacaktır, ve bazı şirketler varsayılan olabilir.
“Biz pazarlarda yavaşlama endişe, ama reform umutları konusunda hevesli almak için zaman ayırın inanıyorum,” kilolu nötr Çin hisse senetleri downgrading HSBC stratejist Garry Evans ve Herald van der Linde, kaydetti.
Şangay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng Cuma günkü her iki yaklaşık% 0.5 daha zayıf kapalı ve ABD hisse senetleri üzerinde 11 yaklaşık% kazançlar ile karşılaştırıldığında, yılın başından bu yana sırasıyla% 8.6 ve% 10.6 kaybettik.

EU-Asia