Zeplin yeni yaş

Güneş enerjisi bağımlılığı uçak sadece 25km saatte seyahat, normal bir uçak çok daha yavaş olacaktır anlamına gelir, ama o aslında potansiyel olarak zaman uzun süre için, yüksek irtifalarda, hava kalması olabilir demektir insansız olduğunu.
“Bu hız ile ilgili tüm, ve enerji optimize,” Jafaar dedi. “Enerji hızlı gidiyor kadar ne kullanır. İnsanlar her zaman daha hızlı gidiyor istiyorum ama biz insanlar taşıma olacak değiliz, bu nedenle yavaş hızlarda tolere edilebilir.”
Eğer ve Sun Cloud yerden alır – buna bize yukarıdaki etrafında gezinip tek zeplin değil bulabilirsiniz – itiraf ediyor ki Jafaar henüz birkaç yıl için gerçekleşmesi olası değildir.
Fikir tarafından geliştirilen Kazakistan doğumlu 1994 yılında ABD’ye taşındı ve iş kurma reklam blimps kurulmuş mühendis Igor Pasternak,.
O geleneksel hava gemileri yarattığı sorunları çözmek için çalışan son yirmi yılda geçirdi.
“Ben de hava gemileri anlıyorum,” diye CNN söyledi. “Ben onları bir sürü inşa ettik.”
Onun Aeroscraft 66 ton (ve 250 ton sürümü için planları), 120 knot bir seyir hızı ve 3.100 deniz mili bir dizi bir yük ile, uzunluğunda bir kuyruklu 169 metre boyutlarında bir katı-Soyulmuş zeplin olduğunu.
“Bu benim rüya araç gibi biraz var,” dedi.
“Doğal afetler ve altyapı varolmayan Diğer durumlarda, Aeroscraft acil durum malzemeleri getirmek için kullanılabilir: gıda, su, battaniye – bir anda rahatlama 66 ton,” şirketin iletişim direktörü John Kiehle açıkladı.
Birincil amacı uzak ve soğuk arazi içine kargo, askeri birlikler ve insani yardım malzemesi taşıma, lojistik olması muhtemeldir ederken, şirket satır aşağı “gökyüzüne” yüzen otel “den, teknoloji için başka kullanım alanları olabileceğini kabul ediyor milyonerler için yat. ”
Şimdi, 90 yıl Amerika’nın ilk zeplin, USS Shenandoah lansmanı sonra, zeplinler ve aerostattan bir rönesans bir şey geçiyor.
Yol umanlar arasında ücret düzenli unsurları birleştiren bir devrimci yeni kargo zeplin, theAeroscraft, ‘daha hafif olan hava’ (LTA) el sanatları ve geleneksel sabit kanatlı uçaklar olacak umuyor ne geliştiriyor Kaliforniya merkezli Aeros, bir .
Şimdiye kadar, şirketin tasarım çalışabilir kanıtlamak için uçağın küçük ölçekli bir versiyonu yarattı, bir sonraki adım tam boyutlu bir prototipidir. Amaç 2021-2016 uçan ilk Aeroscraft ve 2020 yılına kadar ve çalışan 24 araç ilk filo sahip olmaktır.
“Bu gerçekten bir oyun-değiştirici,” Bill Feeley, stratejik mali şirketin müdürü söyledi. “Bu gökdelenler bina ile bir eşit endüstriyel teknoloji gerçek bir değişim, ya da nükleer enerjinin oluşturulması var.”
@ Cnni/paris-airshow-2013 tweets
Pasternak ve Kiehle Aeroscraft en büyük avantajlarından biri normal dizel çalışır, yerine dünya daha ulaşılmaz bölgelerde ele almak zor olabilir pahalı uçak yakıtı olduğunu söylüyorlar.
Ancak şu anda araştırma ve geliştirme başka bir zeplin proje iktidara daha ucuz ve daha kolay olan bitebileceğini: yenilik ve mühendislik danışmanlık grubu Altran en Sun Cloud güneş enerjisi ile çalışan bir zeplin olduğunu.
Bu şirket zaten Solar Impulse çalışmış olan, bazı deneyime sahip bir alan, dünyanın ilk uçak sadece güneş tarafından desteklenmektedir.
Aeros ‘zeplin gibi, Güneş Bulut uzun mesafelerde kargo büyük yükler taşımak için tasarlanmıştır – ama Sun Cloud Aeroscraft başarısının anahtarı olması muhtemeldir bir bileşen eksik: pilot.
Altran en fizibilite çalışması etkili bir süper-büyüklükte drone ne de bir yerden bir yere 250 tona kadar yük taşımak mümkün olup olmadığını inceliyor.
Devamını oku: Yerlerinize, jet seti, git!
“Biz kargo taşımacılığı geleneksel formları değiştirmek isteyen değil,” programın yöneticisi, Ali Jafaar açıkladı. “Konteyner gemileri bir anda 500,000 ton taşıyabilir – biz bunu isteyen değil.”
Bunun yerine fikir başka bir fabrikadan böyle bir uçak parçaları, uzun mesafeler gibi büyük öğeleri, hareket edebilmek için.
ABD savunma yüklenici Raytheon zaten ABD’nin başkenti Washington semalarında içine kendi aerostattan (yere gergin olan hava gemileri) koymak planlıyor.
Devamını oku: Paris Airshow inanılmaz anlar
Ama bunun yerine asker veya üretim malzemeleri taşıma, Raytheon en blimps saldırı tehdidi izlemek için, gözetleme ekipmanları ile yüklenir.
Bir zamanlar, zeplin uçuş geleceği olarak karşılandı: altın çağında işaretli Art Deco dönemi kadar, göz alıcı lüks ve şık.
Ama felaketler bir dizi, 36 can kaybı ile 1937 yılında New Jersey Hindenburg değil en az kaza,,, kıtalararası Zeppelin seyahat hayalleri ödenen koydu.
Blimps hala reklam tanıdık bir görüş vardır, ancak bu uçak tasarım ve inşa edenler onlara çok daha fazlası var olduğuna inanıyorum – ve geleceğe – sadece yerel araba bayilik signposting ya da TV izleyicileri futbol sahası daha iyi bir görünüm sırasında vererek daha büyük maç.

EU-Asia