Wakacje w Somalii, ktoś?

Bashir Osman rusza pospiesznie wzdłuż białej plaży piaszczysta, instrukcje do sterownika operacyjnego spychacz. Blisko nich duży wózek ferrying dala stosy kamieni, usuwania zalaną słońcem plażę docierane przez lazurowe wody Oceanu Indyjskiego.

Praca tutaj jest zaawansowany w prasach Osman naprzód z jego nowego projektu wielu milionów dolarów: na budowę luksusowego kurortu na plaży w Mogadiszu, stolicy Somalii wojną.
“Wiedziałem, że pewnego dnia Mogadiszu będzie spokój, a my stabilność”, mówi Osman, który posiada już dwa hotele w mieście. “Dlatego zacząłem kupować tych gruntów.”
Po ponad 20 latach przemocy, Somalia przeniósł krok bliżej do stabilności we wrześniu ubiegłego roku po podniesieniu jego pierwszy prezydent wybierany na ojczystej ziemi w dekadach.
“Jeśli pójdziesz do Mogadiszu konstrukcja jest bardzo dynamicznie rozwijającym się,” mówi Osman. “To jest znak pokoju”, dodaje. “Szczególnie ludzie, którzy wrócili z Ameryki i Europy, zaczynają się otwierać nowe firmy.”
Choć bezpieczeństwo jest nadal problem, Mogadiszu przeżywa renesans gospodarczy w ostatnich miesiącach, wzmocniony przez członków diaspory, powrót do domu, aby odbudować kraj, jak również starania lokalnych biznesmenów, którzy nigdy nie opuścili.
Osman, który przebywał w Somalii w całym konflikcie, ma nadzieję, że jego nowa inwestycja przyciągnie turystów z zagranicy. On mówi, że on już amerykańscy i brytyjscy odwiedzający pobytu w swoich hotelach.
A teraz, nadzieja jest stopniowo wraca do części kraju East African.
Mogadiszu gospodarka rośnie przejawia się nie tylko w nieruchomości oraz w sektorze hotelowym. Telekomunikacja to także na wzrost, podczas gdy przemysł lotniczy rozprzestrzenia swoje skrzydła również z około 15 codziennych lotów krajowych i międzynarodowych.
“Mamy sześć różnych tras iw zasadzie dalej będziemy osiem”, mówi Osman Abdullah, młody Somali przedsiębiorca, który ustawił becnie lotnicze ekspresowej. “Jest wiele linii, które planują (przyjść do) tego kraju i nadzieję (mają) koncentratora tutaj.”
Abdullah przyznaje, że pozostawienie w Stanach Zjednoczonych w 2010 roku, aby wrócić do domu i rozpocząć swoją działalność był “100% ogromne ryzyko.”
I mimo długiej listy wyzwań, biznesmenów Mogadiszu, jak Osman są nadzieję na lepszą przyszłość.
Ale somalijskich sił bezpieczeństwa udało się przesądzając wielu ataków samobójczych i aresztowała niektórych działaczy Al-Shabaab ukrywających wśród mieszkańców stolicy.
“Sytuacja jest na ogół dobre w tej chwili – siły bezpieczeństwa kontrolują to bardzo dobrze,” Ondoga powiedział. “Tu, w mieście teraz, wielkie pistolety są ciche, ulice są oświetlone, wielu (w) diaspora wracają, nowe budownictwo dzieje, firma jest dynamicznie rozwijającym się,” powiedział.

Dochody celne pobrane od tego gwałtownie wzrosła w ostatnich czasach. I podczas gdy system jest daleki od doskonałości, dochód ma kluczowe znaczenie dla nowo utworzonego rządu w odbudowie miasta, którego podstawowa infrastruktura została rozbita przez wojnę.
Obecnie gospodarka Somalii jest w dużej mierze wspierany przez pomoc ze strony rządów dawców, podczas gdy stosunkowo spokojne otoczenie biznesu jest podparte przez misję Unii Afrykańskiej w Somalii (AMISOM Afryki).
Siły bezpieczeństwa wyciska al Kaidy połączeniami islamistycznych grup Al-Shabaab z Mogadiszu, ale powstańcy wciąż czają się i okresowo ataków terrorystycznych.
Brygadier Michael Ondoga, AMISOM, powiedział CNN niedawno, że choć Al-Shabaab został “w znacznej mierze pokonać” w Mogadiszu, było jeszcze problemy z jej członków “topienia w populacji” i korzystając z dużego miasta wielkości ukryć.

Mówi, że gdy wrócił z powrotem do Somalii, to było zbyt niebezpieczne nawet jeździć w Mogadiszu. “To zdjęcie już było. To inny obraz dzisiaj,” mówi.
Ten nowy obraz może być również świadkiem w porcie Mogadiszu – kluczowy składnik aktywów Somalii krajowe – gdzie dźwigi skrzypiące podnieść towarów ze statków handlowych i statków wzdłuż portu. Szeroka gama importowanych materiałów budowlanych, artykułów gospodarstwa domowego i żywności są następnie ładowane na rzędy ciężarówek oczekujących.

“Ponad 20 turystów Przybyli,” mówi. “Niektórzy z nich przyszli z rodziną pokazać Somalii, zwłaszcza Mogadiszu”, dodaje Osman. “I rzeczywiście, gdy wrócili, byli tak podekscytowani, gdy zobaczyli, jak Mogadiszu wygląda, jak piękne miasto mamy, jak piękna plaża mamy i to jest to, co chcemy pokazać je ponownie i ponownie.”
Ambitne nowe Osman za projekty są częścią rosnącej aktywności budowlanej, która jest przekształcanie wielu dzielnicach Mogadiszu bullet-jeździł.

EU-Asia