Turecké odbory štrajk po stretoch

Erdogan sa sťažoval, že sobota demonštranti neboli stretnutie s ním na polceste.
“Dosiahli sme sa s našou rukou,” povedal. “Avšak, niektorí ľudia sa vrátili päsťami v odozve. Môžeš potriasť rukou s tými, ktorí natiahnuť päsťou?”
On tiež vysmieval tvrdením demonštrantov, že sú ekológovia, volať je “lupiči” a citovať ich trúbiť na rohy, ako dôkaz “hluku”. A obvinil demonštrantov z podnecovania sektárskeho násilia tým, že napadne ženu v šatke, kopal ju, ťahal ju na zem a zobral jej pokrývku hlavy.
Erdogan chválil jeho vlády výkon v priebehu posledných 10 rokov, s odvolaním na rastúcu životnú úroveň, quintupling z rezervy centrálnej banky a plány na výstavbu letiska.
Pre viac ako päť hodín, zdalo sa, že pozerať sa na portrét Kemala Atatürka, zakladateľa moderného tureckého štátu. Polícia nakoniec sa sťahoval do zatknúť mnoho tých, ktorí sa k nemu pripojil, ale či Erdem Gunduz – performer rýchlo daboval “stojaci muž” – bol vo väzbe, bol nejasný čoskoro utorok.
Turecko bolo strašne viac ako dvoch týždňoch protestov proti vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ale mnohí z tých, kto sa pripojil Gunduz neskoro pondelok povedal, že stáli iba pre mier, na ničí strane.
“Stojím pred akýmkoľvek násilím,” povedal Koray Konuk, jeden zo zatknutých. “Stojím tu tak, že udalosti, ktoré sme boli svedkami, a na dianie v priebehu posledných dvoch až troch týždňov, môže prísť k pokoju.”
Konuk, 45, povedal CNN, že polícia ho na autobus s až 20 ďalšími ľuďmi, ktorí sa pripojili k Gunduz, ale Gunduz s nimi nebol.
“Bol som len stál. Zatkli muža, ktorý práve stojí,” povedal. “To je absurdné.”
Pondelkové tichý tablo prišla dva dni po tom, čo polícia zasiahli do námestia Taksim a susedné Gezi parku vypratať anti-Erdogan demonštrantov. Demonštranti sa snažil vrátiť do parku v nedeľu, len aby bol riadený späť políciou.
Odbory dať nový tlak na Erdogana skôr Pondelok, montáž celonárodný štrajk. Ale dav, ktorý pochodoval na námestí Taksim rozptýlené tvárou v tvár s poriadkovou družstiev podporovaných vodným delom.
Protesty začali koncom mája nad plánmi orgánov, aby zhasol Gezi Park, centrálne istanbulskej posledný zelene, do centra. Rýchlo sa otočil do veľkých protivládnych demonštrácií, ktoré obsahovali výzvy k politickým reformám.
“Tam je miera zúfalstva”
Kým protesty sú pravdepodobne ohroziť vládu Erdogana, ktorý bol jedným z najpopulárnejších predstaviteľov Turecka, a je pripočítaný s dohliada desaťročí hospodárskeho rastu, sú vyvoláva otázky o tom, čo kritici hovoria, že je stále viac autoritársky štýl vládnutia.
iReport: Svadobné uprostred slzný plyn
Niektoré skupiny demonštrantov sa presunula do protestujú v ich miestnych štvrtí v meste, uvedenie do barikády. Medzitým, atmosféra v konfrontácií medzi políciou a demonštrantami sa obracia škaredšie.
“Teraz to vyzerá, že je úroveň zúfalstvo,” povedal Clare Murray, ktorý bol na dovolenke v Istanbule z New Yorku za posledný týždeň. “Polícia sa zdá pohodlnejšie s pomocou agresie.”
Vzhľadom k tomu, v sobotu večer, sa 116 ľudí bolo zadržaných počas protestov v Ankare a 242 ľudí bolo zadržaných na demonštráciách Istanbul, povedal Huseyin Aslan, generálny tajomník progresívny asociácie právnikov.
Erdogan zostáva vzdorný, obvinil cudzincov môže využiť protestov cez park. V nedeľu tisíce jeho priaznivcov sa zišlo na zhromaždení len niekoľko kilometrov od námestia Taksim, mávali vlajkami a spievali piesne v rally, ktorý bol široko videný ako re-volebné zhromaždenie na premiéra.
Erdogan snažil sa odlíšiť svojich priaznivcov s demonštrantmi. “Stovky tisíc v tú nie sú ako vandalov s benzínovými bombami vo svojich rukách,” povedal.
Po víkende vravy, odbory pridali vplyv na demonštrácie s ich jednodňové štrajk.
Dotknuté odbory majú stovky tisíc členov v rôznych odvetviach, ktoré zahŕňajú verejné služby a utility, ako je elektrina a vodovod. Nemajú však majú dostatok členov, aby zavrel tie odvetvia k celkovému poklesu.
Za vlády Erdogana, tureckí pracovníci boli “domácky ako zvieratá tým, že je stále hladný,” povedal jeden pracovník na odboru kancelárie v Istanbule povedal.
“Gezi Park z nás si uvedomiť, že nie sme zvieratá v stáde, sme ľudia,” povedal pracovník, ktorý neposkytol jeho meno.
Predchádzajúci štrajk počas protivládnych demonštrácií sa konala v blízkosti začiatku tohto mesiaca.
Jeden muž stál mlčky na námestí Taksim v Istanbule hodiny pondelok večer, vzdorovitú policajtov, ktorí sa rozpadla víkendové protivládne protesty so slzným plynom a vodnými delami a kreslenie stovky ostatných k jeho bdenia.

EU-Asia