Turecké odbory stávku po střetech

Erdogan si stěžoval, že sobota demonstranti nebyli setkání s ním na půli cesty.
“Dosáhli jsme se s naší rukou,” řekl. “Nicméně, někteří lidé se vrátili pěstmi v odezvě. Můžeš potřást rukou s těmi, kteří natáhnout pěstí?”
On také vysmíval tvrzením demonstrantů, že jsou ekologové, volat je “lupiči” a citovat jejich troubit na rohy, jako důkaz “hluku”. A obvinil demonstranty z podněcování sektářského násilí tím, že napadne ženu v šátku, kopal ji, táhl ji na zem a sebral jí pokrývku hlavy.
Erdogan chválil jeho vlády výkon v průběhu posledních 10 let, s odvoláním na rostoucí životní úroveň, quintupling z rezervy centrální banky a plány na výstavbu letiště.
Pro více než pět hodin, zdálo se, že dívat se na portrét Kemala Atatürka, zakladatele moderního tureckého státu. Policie nakonec se stěhoval do zatknout mnoho těch, kteří se k němu připojil, ale zda Erdem Gunduz – performer rychle daboval “stojící muž” – byl ve vazbě, byl nejasný brzy úterý.
Turecko bylo strašlivě více než dvou týdnech protestů proti vládě premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Ale mnozí z těch, kdo se připojil Gunduz pozdě pondělí řekl, že stáli pouze pro mír, na ničí straně.
“Stojím před veškerým násilím,” řekl Koray Konuk, jeden ze zatčených. “Stojím tu tak, že události, které jsme byli svědky, a na dění v průběhu posledních dvou až třech týdny, může přijít ke klidu.”
Konuk, 45, řekl CNN, že policie ho na autobus s až 20 dalšími lidmi, kteří se připojili k Gunduz, ale Gunduz s nimi nebyl.
“Byl jsem jen stál. Zatkli muže, který právě stojí,” řekl. “To je absurdní.”
Pondělní tichý tablo přišla dva dny poté, co policie zasáhly do náměstí Taksim a sousední Gezi parku vyklidit anti-Erdogan demonstrantů. Demonstranti se snažil vrátit do parku v neděli, jen aby byl řízen zpět policií.
Odbory dát nový tlak na Erdogana dříve Pondělí, montáž celonárodní stávku. Ale dav, který pochodoval na náměstí Taksim rozptýlené tváří v tvář s pořádkovou družstev podporovaných vodním dělem.
Protesty začaly koncem května nad plány orgánů, aby zhasl Gezi Park, centrální istanbulské poslední zeleně, do centra. Rychle se otočil do velkých protivládních demonstrací, které obsahovaly výzvy k politickým reformám.
“Tam je míra zoufalství”
Zatímco protesty jsou pravděpodobně ohrozit vládu Erdogana, který byl jedním z nejpopulárnějších představitelů Turecka, a je připočítán s dohlíží desetiletí hospodářského růstu, jsou vyvolává otázky o tom, co kritici říkají, že je stále více autoritářský styl vládnutí.
iReport: Svatební uprostřed slzný plyn
Některé skupiny demonstrantů se přesunula do protestují v jejich místních čtvrtí ve městě, uvedení do barikády. Mezitím, atmosféra v konfrontacích mezi policií a demonstranty se obrací ošklivější.
“Teď to vypadá, že je úroveň zoufalství,” řekl Clare Murray, který byl na dovolené v Istanbulu z New Yorku za poslední týden. “Policie se zdá pohodlnější s pomocí agrese.”
Vzhledem k tomu, v sobotu večer, se 116 lidí bylo zadrženo během protestů v Ankaře a 242 lidí bylo zadrženo na demonstracích Istanbul, řekl Huseyin Aslan, generální tajemník progresivní asociace právníků.
Erdogan zůstává vzdorný, obvinil cizince může využít protestů přes park. V neděli tisíce jeho příznivců se sešlo na shromáždění jen několik kilometrů od náměstí Taksim, mávali vlajkami a zpívali písně v rally, který byl široce viděn jako re-volební shromáždění na premiéra.
Erdogan snažil se odlišit své příznivce s demonstranty. “Stovky tisíc v tu nejsou jako vandalů s benzinovými bombami ve svých rukou,” řekl.
Po víkendu vřavy, odbory přidali vliv na demonstrace s jejich jednodenní stávku.
Dotčené odbory mají stovky tisíc členů v různých odvětvích, které zahrnují veřejné služby a utility, jako je elektřina a vodovod. Nemají však mají dostatek členů, aby zavřel ta odvětví k celkovému poklesu.
Za vlády Erdogana, turečtí pracovníci byli “domácký jako zvířata tím, že je stále hladový,” řekl jeden pracovník na odboru kanceláře v Istanbulu řekl.
“Gezi Park z nás si uvědomit, že nejsme zvířata ve stádu, jsme lidé,” řekl pracovník, který neposkytl jeho jméno.
Předchozí stávka během protivládních demonstrací se konala v blízkosti začátku tohoto měsíce.
Jeden muž stál mlčky na náměstí Taksim v Istanbulu hodiny pondělí večer, vzdorovitou policistů, kteří se rozpadla víkendové protivládní protesty se slzným plynem a vodními děly a kreslení stovky ostatních k jeho bdění.

EU-Asia