Tiny národ dolárov eurozóna bolesť

V neslávne bitke Twitteri s Nobelovou ekonómie Nobelovej ceny a komentátor New York Times Paul Krugman, ktorý sa pýtal, či Estónsky HDP zotavenie môže byť kvalifikovaná ako “ekonomický triumf,” tresol Ilves dole “samoľúby, arogantný a blahosklonný” správu.
Pristúpenie k eurozóne, aj cez svoje problémy, zaistený krajina ponúkla viac stabilnú menu, ktorý dal obnoviť dôveru investorov, Ligi povedal, rovnako ako predstavenie “solidaritu a politickú spoluprácu.
“Niekedy máte záväzky, ktoré sa vám nepáčia, ale [to je] pre všeobecné stabilitu.”
Osud malé pobaltské krajiny, posadený na okraji severnej Európy, ktoré sú vedené v ostrom kontraste s nepokojnom juhu eurozóny, kde nezamestnanosť stúpala na rekordné úrovne a recesiou sú stále zakorenené.
Ale Estónsky minister financií Jurgen Ligi, povedal CNN Grécko – Eurozóne je najproblémovejšie národa – bol “raj” v porovnaní s tým, čo jeho krajina utrpela po ZSSR padol.
Estónsko, podpredseda minulý týždeň Organizácia pre hospodársky rozvoj a spoluprácu rokovaní Rady ministrov v Paríži, vstúpilo do eurozóny sedem mesiacov po tom, čo Grécko vzal jeho prvý záchranný plán a ako spoločná mena skĺzla do krízy.
Ligi povedal CNN prijatie eura je “prirodzenou voľbou” pre “malé otvorené ekonomiky.” V krajine, ktorá má len 1,3 milióna ľudí, bol vždy “veľmi závislý na eurozóne, a teraz sa podieľame a ovplyvňovanie rozhodnutí,” povedal.
Ligi povedal, že úsporné disk, ktorý sa presadil Európe ťažko odôvodniť štítok. “Ja by som nepoužil slovo úsporné opatrenia v Európe, kde sa veľkosť sociálneho systému je, že polovica svetovej úrovni a spotreba medzi najvyššie.”
Estónska dlhu na HDP je stále výrazne nižšia ako so svojimi európskymi rovesníkmi, sediaci na 10,1% v porovnaní s Gréckom v opojné 156,9% av Taliansku na bolestivé 127%.
Estónska ekonomika export je podporovaný aj jeho silné väzby s škandinávskych krajinách, vrátane Fínska a Švédska. Jeho nezamestnanosť na 10%, je stále vysoká, ale nižšia ako v eurozóne ako celku, ktorý teraz sedí na 12,2%. OECD predpovedá to zvýši na 12,3% v roku 2014. Estónsky nezamestnanosť mladých ľudí sedí na 23%, opäť nižší ako 24,4% sa eurozóny.
Bývalý sovietsky národ postavil sa do voľného trhu, vysoko vzdelaný krajiny so silným telekomunikačnom priemysle. Rodisko Skype stal sa známy ako E-Stonia po rozpade ZSSR v roku 1991.
Je to prešiel ambiciózneho programu konektivity pripísaná na Toomas Hendrik Ilves, bow-tie sebe bývalý veľvyslanec v Spojených štátoch, ktorá je teraz v krajine prezident.
Ligi povedal, že krajina nemala zabudnúť na krízu, ktorá nasledovala svoju nezávislosť, keď dosiahla inflácia 1000% a prešla rýchlu menovú reformu.
“Boli sme robiť správne rozhodnutia a udržateľné,” povedal Ligi. “Existuje veľa krajín s podobnou históriou a situácia než v Estónsku nie sú využívajúce výhody.
A dodal: “To nie je žiadny zázrak, že Estónsko sa rozvíja rýchlejšie ako ostatní.”
Estónci znášal štrukturálnymi zmenami s kultúrou praktickosti Ligi povedal. “Estónci [] sú veľmi racionálne … máme veľa zdravého rozumu,” povedal. “Vážime si solidaritu, ale nezabúdame ani na osobnú zodpovednosť.”
Vedúcich predstaviteľov krajiny – vrátane Ilves – sa tiež ukázali ako divoký obranca svojich ekonomických reforiem.
Estónsko prešiel vlastným drsným programu škrtov v roku 2009, krájanie späť štátne platy a dôchodky zmrazenie, po jeho realitná bublina skrachovali. Program pomohol zabezpečiť Estónsko zostal vnútri pravidiel vstupu do eurozóny.
V krajine je tempo rastu v priemere o 8% medzi rokmi 2003 a 2007, ako narazil do recesie v roku 2008 jej HDP sa 14,3% v roku 2009, ale od tej doby odskočil.
Podľa LIGI, reálny HDP späť na predkrízovú úroveň budúci rok. Ligi povedal, že pokles bol založený na “úver, nehnuteľností a spotreba bubliny”, zatiaľ čo dnešná ekonomika “je na základe oveľa silnejší.”
Klub euro utrpela veľké otrasy, ale jeho Najnovším užívateľom sa stala žiariace ekonomické svetla.
Estónsko, ktoré vstúpilo do eurozóny v januári 2011, je striasol svoju bolestnú Sovietsky zväz histórii a kreditné prívodom rozkvetu a útlmu znova sa ako hospodárstvo s zmenšuje nezamestnanosti čísla a rast oveľa vyššia ako jeho vrstovníci.

EU-Asia