Skontrolujte že 28 Chorvátsko pripojí EÚ

Kristof Bender, podpredseda Policy Institute, Európsky stabilizačný iniciatívy, hovorí, že postup Chorvátska na “prahu Európskej únie” je pozoruhodné.
“Nesmieme zabudnúť, ako zlé to bolo v roku 1990,” hovorí Bender. “Najtemnejších okamihov vojny, okupácie, masové vraždy, etnické čistky a autokratické vedenie a kamarátom kapitalizmu Boli tam všetci.”
“Vitajte vo svojom únie, vitajte na našich únie,” prezident EÚ Herman Van Rompuy povedal davu.
Národ 4,4 milióna ľudí je 28. členom EÚ, a druhá balkánska krajina, ktorá vzrástla z popola Juhoslávie vstúpiť do únie. Slovinsko sa stalo členom v roku 2004.
“Nech niekto hovorí o nás, mali by ste vedieť, že sme krajina rozumných ľudí, ktorí sú realistickí o sebe a svojej krajine, a úlohu svojej krajiny v Európe a vo svete,” vyhlásil premiér Zoran Milanovic povedal davu.
Chorvátsko očakáva, ropy a zemného plynu v Jadranskom mori
Veľa výziev
Vďaka nízkym úverovým ratingom haraburdu a politickej triedy poškvrnené obvinenia endemickej korupcie, Chorvátska výzvy je nepravdepodobné, že cez noc zmizne.
To je o tri roky do dlhovej krízy, ktorá sa trápi krajín z celej južnej Európy.
Jedným z problémov, ktorým čelí Chorvátsko je jeho rastové vyhliadky. Finančný krach v roku 2008 priniesla kruté dvojitej recesie, ktorá opustila hospodárstvo krajiny pretrvávajúce v nečinnosti.
Ale súčasná vláda – pod vedením Milanovic – podniká kroky na vyčistenie krajiny čin pod prísnym dohľadom zo strany Európskej únie.
V novembri bol v krajine bývalý premiér Ivo Sanader, uväznený na 10 rokov po tom, čo bol uznaný vinným z prijímania pay-off od zahraničných spoločností.
Sanader – kto bol premiér 2004-2009 – utiekli z krajiny, ale bol zatknutý v Rakúsku.
V minulom roku, nezamestnanosť dosiahla vrchol 17,3%, čo je za iba v Grécku a Španielsku, podľa Eurostatu – Európskej komisie archivácia dát.
“Európska únia nebude všeliekom na ekonomiku Chorvátska,” Will Bartlett, vedúci výskumný pracovník na London School of Economics, povedal CNN v januári.
Boj proti korupcii
Chorvátsko je tiež v strede čistenie politickú triedu, ktorá je plná korupcie. Od krajiny svojho vzniku v roku 1990, to sa snažil zadusiť šmelina od tých pri moci.
Transparency International – organizácie, boj proti korupcii – zaradil Chorvátsko nižšie Rwande, Jordánsku a na Kube v Indexe vnímania korupcie za rok 2012. Ale krajina ešte prišiel na vyššie Taliansku – tretiu najväčšiu európsku ekonomiku.
“Krajina evolúcia bola veľmi pomalá od roku 1990,” povedal Zorislav Petrovic, šéf Transparency Internernational v Chorvátsku.
Chorvátsko formálne sa stal najnovším členom Európskej únie v pondelok, označenie koniec 10 rokov trvajúcej kampani pre balkánskom štáte, ktorá sa vynorila z trosiek krvavej občianskej vojne.
Oslavy začali ako hodiny odbili polnoc v nedeľu. Ohňostroje rozsvieti oblohu v hlavnom meste Záhrebe, zbor spieval “Ódu na radosť”, a tisíce štrngali poháre a prepukol v jasot.

EU-Asia