Sindikatat turq godasin pas përleshjeve

Erdogan u ankua shtunën se demonstruesit nuk ishin takuar atë në gjysmë të rrugës.
“Ne kemi arritur me duart tona,” tha ai. “Megjithatë, disa njerëz u kthyen grushtat e tyre në përgjigje. Mund të ju shtrëngojnë duart me ata që arrijnë me një grusht?”
Ai gjithashtu u tall pohimet e protestuesve që ata janë ambientalistët, duke i quajtur ato “banditë” dhe duke cituar honking brirët e tyre si dëshmi e “zhurmës”. Dhe ai akuzoi demonstruesit për nxitje të dhunës sektare duke sulmuar një grua në një shami, kicking saj, zvarritje e saj në tokë dhe snatching mbulesën e saj në kokë.
Erdogan vlerësoi punën e qeverisë së tij gjatë 10 viteve të kaluara, duke përmendur një rritje të standardit të jetesës, një quintupling e rezervave të bankës qendrore dhe planet për të ndërtuar një aeroport.
Për më shumë se pesë orë, ai u shfaq për të ia ngul sytë në një portret të Kemal Ataturkut, themeluesit të shtetit modern turk. Policia u zhvendos përfundimisht në të arrestojnë shumë nga ata që u bashkuan me atë, por nëse Erdem Gunduz – një artist i quajtur performancë shpejt “njeriun në këmbë” – ishte në paraburgim ishte e paqartë të martën herët.
Turqia ka qenë i shkatërruar nga më shumë se dy javë protestash kundër qeverisë së kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan. Por shumë nga ata që u bashkuan Gunduz hënën vonë tha se ata ishin në këmbë vetëm për paqe, duke mos marrë anët.
“Unë jam duke qëndruar kundër të gjithë dhunës,” tha Koray Konuk, njëri prej të arrestuarve. “Unë jam duke qëndruar atje në mënyrë që ngjarjet që ne kemi qenë dëshmitarë dhe ngjarjet që po ndodhin gjatë dy-tre javët e fundit mund të vijë në një qëndrim.”
Konuk, 45 vjeç, i tha CNN se policia e vënë atë në një autobus me deri në 20 njerëz të tjerë të cilët u bashkuan Gunduz, por Gunduz nuk ishte me ta.
“Unë kam qenë vetëm në këmbë. Ata arrestuan një njeri i cili ishte vetëm në këmbë,” tha ai. “Kjo është absurde.”
Tablo pushojnë së hënës erdhi dy ditë pasi policia e përfshiu në Sheshin Taksim dhe fqinj Gezi park për të pastruar nga protestuesit anti-Erdogan. Demonstruesit u përpoqën të kthehen në park të dielën, vetëm për të shtyrë mbrapa nga policia.
Sindikatat vënë presion freskët në Erdogan më herët e hënë, montimi një grevë mbarëkombëtare. Por një turmë që marshuan në Sheshin Taksim të shpërndara, kur përballen me skuadrat e trazirave mbështetur nga top të ujit.
Protestat filluan në fund të majit mbi planet e autoriteteve për të kthyer Gezi Park, hapësirë ​​e fundit qendrore Stambollit gjelbër, në një shëtitore. Ata shpejt u shndërrua në demonstrata anti-qeveritare të mëdha që përfshinte thirrjet për reforma politike.
‘Nuk është një nivel i dëshpërimit’
Ndërsa protestat kanë gjasa të kërcënojnë sundimin e Erdogan, i cili ka qenë një nga udhëheqësit më të njohura të Turqisë dhe është kredituar me mbikqyrjen e një dekade të rritjes ekonomike, ata janë ngritur pyetje rreth asaj që kritikët thonë se është një stil gjithnjë e më autoritare të qeverisjes.
iReport: Dasma në mes të gaz lotsjellës
Disa grupe demonstruesish kanë zhvendosur për të protestuar në lagjet e tyre lokale në qytet, vënë barrikada. Ndërkohë, atmosfera në konfrontime midis policisë dhe protestuesve është kthyer shëmtuar.
“Tani ai ndjehet sikur ka një nivel të dëshpërimit,” tha Clare Murray, i cili u vacationing në Stamboll nga Nju Jorku për javën e kaluar. “Policia duken më të rehatshëm me përdorimin e agresion.”
Që natën e shtunë, 116 njerëz janë arrestuar gjatë protestave në Ankara dhe 242 persona janë arrestuar në demonstrata Stamboll, tha Huseyin Aslan, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës Progresive Avokatëve.
Erdogan mbetet sfidues, duke e akuzuar jashtmit e duke përfituar nga protestat mbi park. Të dielën, mijëra mbështetësve të tij të mbledhur në një miting pak kilometra nga Sheshin Taksim, duke valvitur flamujt dhe duke kënduar këngë në një tubim që shihej gjerësisht si një tubim të ri-zgjedhjes për kryeministër.
Erdogan kërkoi mbështetësve të tij në kontrast me protestuesit. “Qindra mijëra në këtu nuk janë si vandaliste-bomba me benzinë ​​në duart e tyre,” tha ai.
Pas rrëmujës fundjavë, sindikatat shtuar influencën e tyre për të demonstratave me njëri-ditore grevës së tyre.
Sindikatat e përfshira kanë qindra e mijëra të anëtarëve nëpër sektorët që përfshijnë shërbime publike dhe shërbimeve komunale të tilla si furnizimi me energji elektrike dhe ujë. Ata nuk e, megjithatë, të ketë anëtarë të mjaftueshme për të mbyllur ato industri poshtë krejt.
Nën qeverinë Erdogan, punëtorët turq kanë qenë “të zbutur si kafshët duke u mbajtur i uritur,” tha një punëtor në një zyrë bashkimit në Stamboll.
“Gezi Park na bëri të kuptojnë që ne nuk jemi kafshë në një kope; ne jemi individë,” tha punëtori, i cili nuk ka dhënë emrin e tij.
Greva e mëparshme gjatë demonstratave anti-qeveritare u zhvillua pranë fillimit të këtij muaji.
Një njeri i vetëm qëndroi në heshtje në Sheshin Taksim të Stambollit për orë të hënën natën, policinë sfiduar që thyen up anti-qeveritare protestat e fundjavës me gaz lotsjellës dhe ujë top vizatim dhe qindra të tjerëve në vigjiljen e tij.

EU-Asia