Përmbytjet sjellin mjerim për Evropën qendrore

Kafshët Zoo lëvizur për sigurinë

Personeli në kopshtin zoologjik të Pragës gjithashtu nxorrën në veprim, si rreziku i përmbytjeve bë i dukshëm.
Zoo drejtor Miroslav Bobek tha se kafshët ishin zhvendosur nga tërë pjesën e poshtme të kopshtit zoologjik, i cili shtrihet nga lumi Vltava, të rrethimit të tjera në tokë të lartë.

Shtatë persona kanë vdekur si pasojë e përmbytjeve të fundit, tha ajo. Në mesin e viktimave, dy vetë vdiqën në një kolaps shtëpi, një grua vdiq kur ajo u godit nga një pemë në rënie dhe një person tjetër u electrocuted.

Lumenjtë Rising kërcënuar hapësira e Gjermanisë, Republika Çeke dhe Austria e martë, si përmbytjet përmbytur qytete historike dhe detyruar evakuime masive e zonat e ulëta.

Shumica e veriut Bohemisë, rreth lumenjve dhe Vltava Labe, mbetet në rrezik të përmbytjeve, tha ajo.
“Kemi evakuuar 10.000 persona deri më tani,” tha Zaoralova.

Në Usti nad Labem, në pjesën veriore të Bohemisë, shumë familje janë pa energji elektrike. Melnik, 40 kilometra (25 milje) në veri të Pragës, ishte duke u evakuuar të martën në mëngjes.

Një gjendje e jashtëzakonshme është në vend në shumicën e Bohemisë, pjesa perëndimore e vendit, ka thënë Nicole Zaoralova, një zëdhënëse e Departamentit të zjarrit Çeke.

Berounka lumit, i cili rrjedh në Vltava, arriti kulmin gjatë natës, duke bërë që zyrtarët për të rritur anti-përmbytje pengesat në Pragë për një nivel të destinuara për të përballuar me “100-vjeçare” përmbytjet.

Vdekjeve të raportuara në Republikën Çeke
Nivelet e ujit kanë arritur kulmin në kryeqytetin çek, Pragë, por vende në drejtim të rrymës në Republikën Çeke dhe përgjatë lumit Elba në Gjermani janë ende në rrezik.

Deri tani, megjithatë, lumi Vltava nuk ka arritur nivelin e përmbytjeve shkatërruese e 11 vjet më parë, Zaoralova tha.

Shtatë vdekje janë raportuar në Republikën Çeke, ndërsa zonat jugore dhe lindore të Gjermanisë, duke përfshirë Bavarisë dhe Saksonisë, janë gjithashtu të ndikuar keq nga shirat e fundit të rënda.

Transporti është ndërprerë ashpër në kryeqytet, Pragës, si dhe pjesë të tjera të Bohemisë, tha ajo. Por ndërsa disa stacione metro në Pragë kanë qenë të mbyllura, Sistemi i metrosë nuk ka qenë e përmbytur siç ishte në vitin 2002, tha ajo, në sajë të një sistemi pengesë përmbytjeve të vënë në vend që atëherë.
“Ne nuk presim që situata në Pragë për t’u bërë më keq,” tha ajo.

Kancelarja gjermane Angela Merkel vizitoi qytete në rajonin e martë dhe premtoi se 100.000.000 € ($ 130.000.000) në ndihmë emergjente për zonat e prekura.

Reshjet në Pragë tashmë ka arritën më shumë se 102 milimetra në muajin qershor, më shumë se mesatarja mujore e qytetit prej 73 milimetra, tha Miller.

Përmbytjet janë frikë të jetë më e keqe që nga viti 2002, kur pjesë të Gjermanisë dhe Republikës Çeke u shkatërruar dhe komunitetet në Austri, Sllovaki, Rusi dhe Rumani janë prekur.

“Qindra e kafshëve u evakuuan, duke përfshirë edhe macet e mëdha, tapirs, pavijon tërë majmunit dhe gorillat,” tha ai në një deklaratë.

Ushtria gjermane, agjencitë qeveritare dhe autoritetet lokale janë ndihmuar me përpjekjet për të evakuuar banorët dhe për të mbrojtur pronat.

“Gorillas ‘përfshin një pavijon të veçantë’ kullë e përmbytjeve ‘që ka qenë e ndërtuar posaçërisht për momente si ky, sepse pavijon ndodhet direkt nga Vltava lumit.”

Pjesë të mëdha të Meissen, një qytet i ndërtuar në brigjet e lumit Elba në Saksoni, u përmbytur edhe pas përmbytjeve mbrojtjet janë shkelur gjatë natës e hëna deri të martën.

Shumica e gorillat ishin joshur për sigurinë e kullës duke përdorur ushqimin, por mashkull vjetër duhej të tranquilized dhe kryhet deri atje, pasi ai refuzoi të shkojë, tha ai.

Uji i përmbytjes në Bavari tani janë largohet, por jele në Danub vazhdon lindje në Austri dhe mund të kërcënojë qytete të tilla si në Vjenë, Austri, dhe Bratislavës, në Sllovaki, i tha CNN meteorolog Brandon Miller.

Dy zogj të vogla u mbytën në një ekspozitë, por kafshët e tjera ishin të ruajtur, tha ai.
“Ne jemi tani duke punuar me zoos të tjera në Republikën Çeke për të parë se ku ne mund të vendosni kafshët që nuk do të jetë në gjendje të kthehen në pavionet e tyre së shpejti,” shtoi Bobek.

Shi i rëndë ra mbi Bavaria, Austria, Zvicra dhe Republika Çeke perëndimore nga e shtuna deri të hënën, me reshje totale mbi ato ditë edhe më shumë se 3 inç për shumë vende, tha Miller.

Kopshtin zoologjik pritet të rihapet të mërkurën. Dëmi nga përmbytjet është aktualisht vlerësohet të kushtojë 160 milionë Koruna Çeke (8.100.000 $).

Ujërat e lartë gjithashtu do të ketë një ndikim në bizneset përtej komuniteteve të prekura drejtpërdrejt nga përmbytjet.

Kopshtin zoologjik u godit rëndë gjatë përmbytjeve të vitit 2002, kur disa kafshë, duke përfshirë edhe një elefant, vdiqën. Që atëherë, anti-përmbytje barrierat janë ndërtuar.

Emily Russ, një amerikan që jetojnë në Vjenë, tha për CNN iReport se një numër i lundrimit të anijeve Danubit duket të jetë duke u mbajtur në qytetin e Jeruzalemit deri nivelet largohem ujit. Ajo e pa 15 të martën, ku normalisht nuk do të jetë një ose dy, tha ajo.

Vullnetarët plotësoni çanta rërë
Pragë banor Katerina Netikova ka kaluar dy ditë duke ndihmuar përpjekjet vullnetare të largoj keqja e përmbytjeve, i koordinuar nga autoritetet dhe njerëzit lokale duke përdorur mediat sociale.

Të dielën, ajo u drejtuan për në qytetin periferike të RADOTIN, mbi lumin Berounka, ku banorët drejtuar përpjekjet.

Ata me shtëpitë dhe bizneset janë duke lëvizur gjërat me vlerë dhe duke u përpjekur për të rërës pronat e tyre për t’i mbrojtur ato nga ujërat në rritje si evakuimin e qytetit ishte urdhëruar.

“Ata e dinin saktësisht se çfarë është e nevojshme, ku njerëzit duhet të shkojnë dhe çfarë duhet të bëjnë ata. Ata kishin përvojën nga përmbytjet e mëparshme (në vitin 2002). Ata ishin sigurimin e qytetit, duke vënë barriera ku nevojitet,” tha Netikova CNN.

Lumenjtë e rajonit janë të rëndësishme në transportin e mallrave dhe të njerëzve, sigurimin e mijëra kilometrave të kanaleve të lundrueshëm, si dhe mbështetjen e bujqësisë, gjenerimin e energjisë dhe turizmit.

Të hënën, ajo e kaloi natën duke punuar në një stacion zjarri në qendër të Pragës, pranë zonave më të prekura të lagjes Holesovice, duke ndihmuar për të bërë barriera nga përmbytjet – detyrë e rëndë-tube-formë thasë të mbushur me rërë.

Pamje nga Passau, një qytet në jug Bavari, ku lumi Danub është e bashkuar nga dy lumenj të tjerë, tregojnë ujë të ndotur ngjyrë kafe të rrjedhshëm nëpër rrugët e qytetit të vjetër historik, pasi niveli i ujit kaloi një rekord të 500-vjeçar.

“Është punë e vështirë, sepse rëra është e lagësht dhe merr me të vërtetë të rëndë,” tha Netikova. “Njerëzit ishin të rradhës tërë natën – Studentet nga sallat universitare të afërta, Scouts, banorët lokal dhe vullnetarët më të dërguara nga qyteti.

Salzburg në Austri regjistrohen të gjithë mesataren e tij mujore e reshjeve të shiut (155 milimetra, apo 6.1 inç) në vetëm dy ditët e para të muajit, tha ai.

“Zjarrfikësit vetëm tha atyre se çfarë të bëjnë, dhe pastaj vullnetarët e organizuar gjithçka në mes tyre.”

EU-Asia