Më të vlefshme sportive ekip është …

Vlerë mesatare prej ekipeve brenda majë Forbes ’50 është rritur në $ 1240000000, një rritje prej 16% nga viti 2012.
Amerikan futbolli është sporti më i mirë të përfaqësuara në listë, me 30 e 32 ekskluzivitet NFL përfshirë në top 50.
Bejzbollit dhe futbollit të dy kanë shtatë ekipe në listë, ndërsa NBA kontribuon tre franchises.
Formula Një ekip Ferrari, në 21, janë më të lartë të renditur prodhues motorsport.
Të ardhurat Los Blancos ‘e $ 650,000,000 është më e lartë në sport, ndërsa të ardhurat ekipin spanjoll i $ 134,000,000 është e dyta vetëm me atë të Lidhjes Kombëtare të Futbollit (NFL) ekskluzivitet Dallas Cowboys.
Lexuar: Bayern ekipin më të vlefshme në botë?
Arkat e vërtetë janë fryrë falë, pjesërisht, për një marrëveshje me kit gjermane Adidas sportive markë, me vlerë 42.000.000 $ në vit, dhe një 39.000.000 $ pesëvjeçar marrëveshje sponsorizimi me Emiratet e ajrore.
Një tjetër ditë ‘pune për skuadrën e Madridit. Lojtarët do të trajnojë këtë mëngjes në qytetin e Real Madridit të Futbollit për të vazhduar me marrjen në formë për sezonin 2013/14. Carlo Ancelotti do të çojnë të bardhëve’ e dytë sesion trajnimi pas kthimit nga pushimet e tyre. Sesioni do të fillojë në orën 10:30 am dhe tremujorin e parë të një ore do të jetë e hapur për shtypin.
English Shtetet e kampionëve të ulen e dytë në listë, me një vlerë të llogaritur prej $ 3170000000. Old Trafford ekip, në pronësi të familjes Glazer amerikane, njoftoi një shtatë-sezon marrëveshje sponsorizimi me këmishë Chevrolet në vitin 2012 me vlerë 559.000.000 $.
Barcelona rivalet kryesore Real përfunduar një tre të lartë të dominuar nga ekipet e futbollit. Fituesit spanjolle titullin janë vlerësuar në $ 2600000000.
Lexuar: Tiger Woods quajtur më i paguar atlet
EPL United, Arsenal janë rivalët e vetëm klubi tjetër futbolli të shfaqë në krye të 10, me ekipin Londër veri ulur 10 në listë me një vlerë të llogaritur prej $ 1330000000.
Pjesa e mbetur prej gjashtë hapësira në top 10 janë marrë nga SHBA franchises sportive.
New Major League Baseball s York Yankees janë katërti në listë, me vlerë $ 2300000000, ndërsa ekipet NFL Cowboys dhe New England Patriots janë të pestë dhe të gjashtë me vlerë $ 2100000000 dhe 1640000000 $ respektivisht.
Real Madrid kanë leapfrogged Manchester Unitedin si ekipin më të vlefshme sportive në botë, sipas një liste të lëshuar nga Forbes hënën.
Të nëntë-herë kampionëve evropianë janë rritur në krye të listës, parakalimi English Premier League ekipi i Manchester United, me revista biznesit SHBA vlerësimin Real në $ 3300000000.

EU-Asia