Korea e Jugut sytë bisedimet për të ri-hapur kompleksin Kaesong

Disa SHBA 2 miliard $ vlerë të mallrave janë prodhuar në Kaesong që ajo filloi operacionet në vitin 2005 deri në fund të vitit 2012, në bazë të Koresë së Jugut Bashkim Ministrisë.
Paga mesatare për punonjësit e Koresë së Veriut në Kaesong kompleks industrial është 134 $ në muaj, në bazë të Koresë së Jugut Bashkim Ministrisë. Autoritetet North Korean marrë rreth 45% të pagave të tyre për shkaqe të ndryshme tatimore.
Të mërkurën Koreja e Veriut gjithashtu rivendoset komunikimi Panmunjom telefonike me ne jug, e cila kishte qenë e prerë në mënyrë të përsëritur gjatë katër muajve të fundit.
LEXO: medituar Pheniani: Fëmija Pekinit problemi
“Koreja e Veriut është ndoshta ndjenja një nivel të paparë e izolimit diplomatik me presionet që vijnë nga komuniteti ndërkombëtar. Ajo është gjithashtu plotësisht i vetëdijshëm për vlerën e Kompleksit industrial Kaesong e cila ofron një sasi të konsiderueshme të valutës së huaj të vështirë,” tha Kim Tae-Woo, ish-Presidenti i Koresë Institutit të Bashkimit Kombëtar.
“Por nxitje të tensioneve pastaj do të kthehet në dialog është pjesë e taktikave të zakonshme të Koresë së Veriut. Ne nuk kemi nevojë për të bashkëngjitni shumë peshë në këtë lehtësim të tensionit,” shtoi ai.
“(Bisedimet) ishin në konsideratë e dëmeve ndaj kompanive që operojnë në Kaesong pas tre muajve të pezullimit dhe fillim të sezonit muson,” Kim Hyung-suk, zëdhënësi Unifikimi i Koresë së Jugut tha ministria në një konferencë.
“Çështja Kaesong mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet dialogut nga ana e autoriteteve qeveritare,” shtoi ai.
Kaesong, e cila është një parashikim i Veri-Jug lidhjeve, u mbyll në maj – Viktimë e rritur tensionet ndërmjet dy Koreve, pas Seul Norththreatened me luftë bërthamore.
Ato tensionet duket të jetë disi lehtësimin pasi Pheniani ra dakord për bisedime të nivelit të lartë me Jugu në bisedimet June.Those u thirrën jashtë në orën njëmbëdhjetë pas mosmarrëveshjeve mbi nivelin e delegatit të supozuar për të përfaqësuar çdo anë.
May nuk ishte hera e parë që Koreja e Veriut ka ndaluar punëtorët e Koresë së Jugut nga hyrja e ndërlikuar. Në vitin 2008, qasja ishte e kufizuar pasi një grup i të drejtave të njeriut shpërndarë fletushka propagandistike nëpërmjet tullumbace në Korenë e Veriut. Punëtorët e Koresë së Jugut u bllokuan përsëri në vitin 2009 gjatë një stërvitjeje vjetor amerikano-ushtarak të Koresë së Jugut.
Koreja e Jugut të enjten propozoi që të mbajë pune të nivelit bisedimet me Phenianin për ri-hapjen e kompleksit pezulluar përbashkët industriale në Kaesong në Korenë e Veriut.
Propozimi vjen një ditë pasi Koreja e Veriut ftuar biznesmenët nga kompanitë e Koresë së Jugut për të ri-hyrë në zonë për të kontrolluar në objektet e tyre dhe të pajisjeve. Nëse Veriut pajtohet, bisedimet do të mbahen në zonën kufitare të Panmunjom të shtunën.

EU-Asia