Euro şarap vs Çin güneş kazanan kim

Ise hızlı bir tarife savaş Çinli tüketicilerin ithal şarap stokları içmeye teşvik olabilir – ve malzemeleri doldurmak – uzun bir tarife savaş Çin’de ve dünyada hem potansiyel kazanan ve kaybedenler ile, daha belirsiz bir etkiye sahip olacaktır.
Çarşamba günü, Pekin Avrupa şarap ithalatı içine anti-damping ve anti-sübvansiyon probları başlattı. Soruşturma 6 Haziran başlayan Çin yapımı güneş panelleri üzerinde yaklaşık% 12 sadece Salı günü yapılan açıklamada yeni AB tarifeler, izler. Avrupa Komisyonu haksız ucuz ürünler ile Avrupa pazarlarına sel Çin’in devlet destekli panel üreticileri suçladı.
Bir kamu açıklamada, Çin Ticaret Bakanlığı “sübvansiyonları ve diğer haksız önlemler alma, damping ürünleri Çin pazarına girme Avrupa şarap firmaları suçlayarak, yerli şarap firmalardan talep geldiğini söyledi. Bu istekleri doğrultusunda, Ticaret Bakanlığı olacak yasa ve yönetmeliklere göre ciddi bir soruşturma başlatmak. ”
“Bu oyun teorisi ‘stratejik oyun’ diyoruz. Bu müzakere faydaları vardır amaçlanmıştır bir eylemdir,” Dr Xu Bin, Çin Avrupa Uluslararası İşletme Okulu’nda Ekonomi ve Finans Profesörü, veya CEIBS diyor Şanghay’da.
Henüz bu insanların kalplerini ve zihinlerini bir “hemen bir etkisi” olacağını “sembolik yeterli” “Avrupa’nın ekonomisine çekirdek değil” çünkü Çin’in Avrupa’nın şarap sektöründe almak için akıllı, Xu, ekler.
Ancak Crook bir tarife savaş inanıyor – kısa tutulması durumunda – aslında uzun vadede Çin’in dış şarap ithalatçıları alt satırları yardımcı olabilir. 2002’den 2012, yabancı şişe şarap Çin’in toplam ithalatı fazla 1,3 milyon şişe yaklaşık 15,000% patlamıştır. Leissner bir tarife savaş sadece satış kısa vadeli atlama ve bu büyük isim yol beklediğini, Great Wall, Chang Yu ve Hanedanı gibi yüksek hacimli Çin şarap tedarikçileri en yararlı olacaktır.
“Tükenmiş gereken hevesli satın alma bir çok olmuştur,” Crook diyor. “Kısa bir ticaret savaşı son mükemmel envanter vardır. Ben olması gerektiğini düşünüyorum gibi ben de alarma değilim.”
“İdeal olarak, mevcut pozisyonlardan çekilmeye her iki taraf için daha iyi olurdu,” CEIBS Xu diyor. “Ben Avrupa ekonomisinin iyi durumda değil anlamak, bu nedenle diğer ülkelerden koruma için yerli lobilerin baskısı bir çok şey var.”
“Sonunda, hem bazı inç verecektir,” Xu diyor. “Bir ticaret savaşta galip yoktur.”
“Yeni dünya şarapları bu fırsatı bekliyor,” Crook diyor. “Avustralya, Şili, Arjantin ve Güney Afrika iyi konumlandırılmış.” Şili ve Yeni Zelanda hem de son zamanlarda yüzde sıfır şarap ithalatında vergileri indirdi Çin ile ikili ticaret anlaşmaları uygulamaya, diye ekliyor.
“Ben bizim için iyi bir şey olduğunu sanmıyorum,” Judy Leissner, Grace Vineyards, her yıl ya da iki milyon şişe altında cilt tutmak için amaçladığı bir tanınmış yerli Çin butik etiket Başkanı diyor. “Evet, ithal şarap ile rekabet içinde olan, ancak ithal şarap tüketicileri eğitmek yardımcı olur. Tüketicilerin daha yüksek eğitimli ise o zaman hepimiz için daha iyi.”
“Fiyatlar bir tarife savaş nedeniyle artış ise, Çin’in şarap şirketlerin daha iyi yapmak için daha az neden olacak,” Leissner ekler. “İnsan tembel.”
İleriye baktığımızda, Ağustos başında bir tarife kararı için son tarih.
Dünyanın en kalabalık ülkesi ve Avrupa Birliği arasında üzerinde tit-for-tat tarife savaş kabarcıklar halinde Fransız Bordeaux, İtalyan Tuscans ve İspanyolca Riojas ihracatı Çin’de daha pahalı alabilir.
Bir tarife savaş takip etti ise, “bu Fransa için çok zararlı olur,” Carl Crook, Montrose Şaraplar, yabancı şarap Çin’in en büyük ithalatçı Genel Müdürü diyor.
Fransa şarap Çin’in bir numaralı ihracatçısı. 2012 yılında, ülkenin ikinci sıradaki fazla dört kat hacim, Çin’e 700.000 ‘den fazla şişe sevk

EU-Asia