Dovolenka v Somálsku, niekto?

Bashir Osman pohybuje rýchlo pozdĺž bielej piesočnatej pláži, dáva pokyny pre vodiča prevádzkujúce buldozér. V ich blízkosti, veľký kamión prevážal je preč hromady kameňov, čistenie a slnkom zaliaty pláže obmývané azúrovo modrej vody Indického oceánu.

Práca tu je na dobrej ceste, ako lisy Osman dopredu so svojou novou multi-milión doláru projektu: vybudovať luxusný plážový rezort v Mogadiše, hlavnom meste vojnou zmietanom Somálsku.
“Vedel som, že jedného dňa Mogadishu bude pokoj a budeme mať stabilitu,” hovorí Osman, ktorí už vlastnia dva hotely v Prahe. “To je dôvod, prečo som začal kupovať tú zem.”
Po viac ako 20 rokov násilia, Somálsko presunul o krok bližšie k stabilite v septembri minulého roka po zbere prvý prezident volený na domácej pôde v posledných desaťročiach.
“Ak pôjdete do Mogadiše konštrukcia je veľmi, veľmi na vzostupe,” hovorí Osman. “To je znamenie mieru,” dodáva. “Najmä ľudia, ktorí sa vrátili z Ameriky a Európy, začnú otvárať nové podniky.”
Aj keď bezpečnosť je stále problém, Mogadišo zažíva ekonomickú renesanciu v posledných mesiacoch, podporená členmi diaspóry návratom k obnove krajiny, ako aj úsilie miestnych podnikateľov, ktorí nikdy neopustila.
Osman, ktorí zostali v Somálsku po celú dobu konfliktu, dúfa, že jeho nový vývoj bude priťahovať turistov zo zahraničia. On hovorí, že on už americkí a britskí návštevníci zostať v jeho meste.
A teraz, dúfam, že sa postupne vracia do častí východoafrickej krajine.
Mogadišo je rastúca ekonomika sa prejavuje nielen v oblasti nehnuteľností a hotelierstva. Telekomunikácie je tiež na vzostupe, zatiaľ čo letecký priemysel sa šíri svoje krídla aj s asi 15 denných vnútroštátne a medzinárodné lety.
“Máme šesť rôznych trás a ďalší v podstate budeme osem,” hovorí Osman Abdullahi, mladý podnikateľ, ktorý somálsky nastaviť oday expresnej leteckej spoločnosti. “Tam je veľa leteckých spoločností, ktoré plánujú (prišiel), túto krajinu a dúfať, že (sa) rozbočovač sem.”
Abdullahi pripúšťa, že opustil Spojené štáty v roku 2010 vrátiť domov a začať svoje podnikanie bol “100% veľké riziko.”
A to aj napriek dlhý zoznam problémov, Mogadišo podnikatelia ako Osman sú nádeje na svetlejšiu budúcnosť.
Ale somálskych bezpečnostných síl podarilo prejudikovala mnoho samovražedných útokov a zatkla niektoré z Al-Shabaab agentov skrýva medzi obyvateľov hlavného mesta.
“Situácia je všeobecne dobré v túto chvíľu – bezpečnostné sily ovládajú veľmi dobre,” povedal Ondoga. “Tu v meste teraz, veľké zbrane sú tiché, ulice sú osvetlené, mnoho (v) diaspóra sa vracajú, nová výstavba sa deje, podnikanie je na vzostupe,” povedal.

Príjmy získané z colného tu exponenciálne zvýšila v nedávnej dobe. A keď je systém zďaleka nie je dokonalý, príjem je rozhodujúci pre novo vytvorené vlády prestavať mesto, ktorého základná infraštruktúra bola otrasená vojnou.
V súčasnej dobe je v Somálsku ekonomika do značnej miery podporený pomôcť od darcovských krajín, zatiaľ čo relatívne pokojné podnikateľské prostredie je opretý o misii Africkej únie v Somálsku (AMISOM Afriky).
Bezpečnostné sily stisol al-Kájda-spojené islamistické militantné skupiny Al-Shabaab out z Mogadiša, ale povstalci stále číhajú a pravidelne spustiť teroristických útokov.
Brigádny generál Michael Ondoga, misie AMISOM, povedal CNN, že v poslednej dobe aj Al-Shabaab bola “veľmi porazil” v Mogadiše, tam boli ešte problémy s jej členmi “topenia do populácie” a využívajú mesta veľké veľkosti sa schovať.

Hovorí, že keď sa vrátil späť do Somálska, to bolo príliš nebezpečné ani riadiť v Mogadiše. “Ten obrázok je už preč. Je to iný obraz dnes,” hovorí.
Tento nový snímok môže byť svedkom pri prístave Mogadiše je – v Somálsku kľúč štátny majetok – kde vŕzganie žeriavy zdvihnúť tovar z komerčných lodí a člnov lemujúce prístav. Široká škála dovážaných stavebných materiálov, tovar pre domácnosť a potraviny sú potom naložené na radov čakajúcich kamiónov.

“Viac než 20 turistov prišli,” hovorí. “Niektorí z nich prišli so svojou rodinou, ukázať, Somálsko, najmä Mogadišo,” dodáva Osman. “A naozaj, keď sa vrátili, boli tak nadšení, keď videli, ako vyzerá Mogadišo, ako krásne mesto, ktoré máme, ako je krásna pláž máme, a to je to, čo chceme, aby im ukázal znova a znova.”
Osman v novej ambicióznej projekty sú súčasťou rastúceho stavebná činnosť, ktorá pretvára mnoho štvrtí bullet-sužovaných Mogadiše.

EU-Asia