Čína úvěrové krize straší trhy

Ale s 10000000000000juan prodloužena do konce května, to znamená prudký pokles nových úvěrů ve druhé polovině roku.
“Tento úvěr zpomalení se vytvoří další brzdu hospodářského růstu, který byl postupně zpomaluje od počátku roku 2010,” uvedl Fitch.
Centrální banka se nevyjádřil tento týden, ale čínská vláda ve středu řekl, že by udržovat obezřetnou měnovou politiku s cílem potlačit nový úvěr pro neoprávněných stavebních projektů v odvětvích s kapacitou nad.
A jak je vidět tento týden, mohou obavy o světové druhého největšího hospodářství chrastítko investorů po celém těle.
Lidová banka Číny, který udržuje přísnou kontrolu nad bankovním systémem, byl s tvrdou linii s čínskými věřitelů. To odmítl injekci hotovosti do finančního systému na počátku tohoto týdne i přes prudký krátkodobé výpůjční náklady, a důkaz, že ekonomika zpomaluje.
Růst v Číně klesla na 7,8% v loňském roce. Vládní cíl pro letošní rok je 7,5%. Ale riziko zklamání roste a spolu s ní vyhlídkách slabší než očekávané oživení globální ekonomiky.
HSBC, která snížila Čína předpověď na 7,4% v tomto týdnu řekl, že věří v Pekingu by se však jednat o stimulaci ekonomiky, pokud růst míří do 7%.
Ve své snaze kontrolovat stoupající ceny nemovitostí a odvrátit úvěrovou bublinu, by se čínská vláda skončí jiskření úvěrové krize a pomalý hospodářský růst více, než se očekávalo.
S Federálním rezervním systémem, která by mohla začít ukončování jeho dluhopisu nákupní program před koncem roku, analytici společnosti Nomura věří, Čína se postavil se, aby se zabránilo dodávat dva šoky současně.
Fitch Ratings agentura, která varovala v dubnu o nadměrné zadlužení, v pátek prohlásil, že počítal, že úvěrová expanze by činily 18000000000000juan (2900000000000 dolarů), v letošním roce, což je úroveň podobná 2011 a 2012, pokud orgány zachovat jejich současný postoj.
Míra u kterého čínské banky půjčují navzájem přes noc dostala na rekordní úroveň nad 13%, tento týden předtím, než spadne na 8,5% v pátek. Dalším klíčovým opatřením v hotovosti v bankovním systému – 7-denní “repo sazba” – hit 25% ve čtvrtek, pak prudce zhoršil v pátek.
Existují zprávy pátek, že centrální banka podnikla kroky k usnadnění poskytování úvěrů, ale sazby jsou nadále na cestu nad normální úroveň.
Vysvětlivky k peněžní krize lišit. Ale Čína pozorovatelé se shodují, že země centrální banky tvrdá linie odráží v Pekingu touhu dát reformy před růstu v krátkodobém horizontu a středně půjčování jeho narůstající “stínového bankovního sektoru”.
“Věříme, že nedávná akce bankou Čínské lidové odráží odhodlání vlády podniknout agresivní kroky, aby obsahoval finanční rizika,” řekl ekonom Nomura Zhiwei Zhang.
Mezinárodní měnový fond minulý měsíc snížila odhad růstu pro Čínu na 7,75%, což vyvolává obavy z rychlé expanze úvěrů a zpochybňování kvality dlužníků a jejich schopnost splácet úvěry.
Související: Čína dluh: krize ve výrobě?
Analytici se obávají, že nové úvěry není překlad do růstu a stále dominují neregulovaných subjektů, například důvěra firem, obchodníků s cennými papíry a podzemních operátorů, které tvoří stínový bankovní systém.
Riziko, že problémy s likviditou spustí plnohodnotnou finanční krizi, je mizivá, vzhledem k obrovské zdroje čínské vlády. Ale zisky firem budou trpět jako finanční náklady se zvyšují, a některé společnosti mohly splácet.
“Věříme, že trhy se budou starat o zpomalení, ale nějakou dobu trvat, aby si nadšeni vyhlídky na reformu,” poznamenal HSBC stratégů Garry Evans a Herald van der Linde, oslabení čínských akcií na neutrální z nadváhy.
Shanghai Composite a hongkongský Hang Seng obě uzavřené o 0,5% slabší, pátek a ztratily 8,6% a 10,6%, respektive od začátku roku, ve srovnání se zisky okolo 11% populace, na kterou USA.

EU-Asia