Çin: Dünyanın E-çöp sepeti

“Birleşmiş Milletler sözleşmeler çerçevesinde, Çin ve Vietnam gibi ülkelere Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerden transfer olan elektronik atıkların belirli bir yasağı olduğu için çok [e-atık] yasadışı kanallardan geliyor.”
Çeşitli göçmenler iş zor iken, bu küçük çocuklar tesislerinde ve çalışma saatleri girmek için izin verilmez fabrika hatlarda çalışırken daha onları daha fazla özgürlük sıkıdır sağlar söyledi.
E-atık veya elektronik atıklar, hurdaya TV, buzdolabı ve klimalar dolaba toz toplama olabilir eski masaüstü bilgisayar için her şeyi oluşur.
Bu cihazların çoğu başlangıçta Çin’de üretildi. Bu elektronik önemsiz çok ölmek Çin döner küresel ekonomi, garip bir cilvesi sonucu.
“Birleşmiş Milletler verilerine göre, elektronik atıkların yaklaşık% 70 küresel Çin’de sona erdi oluşturuldu,” Ma Tianjie, Greenpeace Pekin ofisi sözcüsü söyledi.
Geçtiğimiz on yılda, Çin’in ana üretim bölgesinde yuvalanmış Guiyu güneydoğu şehir, e-atık bertarafı için önemli bir merkez olmuştur. Burada insanların yüz binlerce dünyanın elektronik önemsiz sökülmesi uzman haline gelmiştir.
Görünüşte her sokakta, işçi çekiç ve matkaplar ile ev aletleri içeriğini dışarı sökük atölye dışında kaldırımda oturup. Guiyu yılında Yollar plastik demetleri, tel, kablo ve diğer çöp ile sıralanır. Farklı bileşenleri değerlerini ve yeniden satış için potansiyel dayalı ayrılır. Bir sokakta yeşil ve altın devre bir yığın oturur. Diğerinde, masaüstü bilgisayarların metal durumlarda.
“Biz Foxconn için bu plastik satmak,” işçilerin bir Apple, Dell ve Hewlett-Packard gibi birçok küresel elektronik şirketleri, ürünleri üreten bir Tayvanlı şirket göndermede bulundu.
Kirli, tehlikeli iş
Bu elektronik atıklar için dünyanın en büyük gayri geri dönüşüm işlemleri biri olabilir. Bir aile işletmesi olan garaj, işçiler farklı sepetlere eski televizyon ve arabalardan plastik sıralama uzmanlaşmak gibiydi. “Bu plastik bardak içinde bir delik varsa, onu atın gitsin,” pembe bir plastik kupa işaret ederek, operasyon koştu dedi adam. “Biz götürün ve yeniden satmak.”
Ama Guiyu geri dönüşüm kirli, tehlikeli bir iştir. “Geri dönüşüm düzgün yapıldığında, bu çevre için iyi bir şey,” Ma, Pekin’deki Greenpeace sözcüsü söyledi.
“Ama geri dönüşüm biz elektronik atık ile Çin’de gördük gibi ilkel yollarla yapıldığı zaman, bu yerel çevre için son derece yıkıcı.”
“Cıva Bültenleri, düz ekran görüntüleri gibi ekipmanların sökülmesi sırasında oluşabilir,” Greenpeace başlıklı bir raporda, yazdığı “Zehirli Tech.” “Yakma veya depolanması da çevreye civa bültenleri neden olabilir … biyolojik olarak birikmesi ve özellikle balık, gıda zincirlerinde yüksek düzeyde biomagnify olabilir.”
E-atık işe dahil Guiyu içinde işçilerin çoğu Çin’in yoksul bölgelerinden göçmen ve kötü eğitimli. Birçoğu sanayi sağlık neden olabilir potansiyel zarar küçümsedi.
Onlar kendi kimliklerini korumak için, kendi aile isimleri kullanmak için sadece istedi.
Zhou olarak kendini tanımlanan grup, başkanı bir başka şok edici kabul vardı.
“Güzel ses olmayabilir, ama tüm kirlilik burada dikilen çünkü biz pirinç yemek biz çiftlik cesaret yok,” Zhou him.Zhou, yerel bir çiftçi için su oturum pirinç çeltik sonraki işaret ederek
“Tabii ki sağlıklı değil,” Lu, hızla bilgisayar klavyeleri, uzaktan kumandalar ve hatta bilgisayar fareleri gibi cihazlardan plastik parçaları sıralama bir kadın söyledi. O ve onun arkadaşları plastik kullanarak çakmak yanmış ve darbe-meşaleler değişik kumaşları tanımlamak için.
“Ama nesiller için burada yaşayan aileler var … ve sağlık üzerinde çok az etkisi var,” dedi.
Çevresel bozulma ve hava nüfuz zehirli gazlar rağmen, Guiyu birçok koşulları yıllar içinde önemli ölçüde geliştirilmiş söyledi.
“Ben 2007 yılında, ben buraya ilk geldiğimde, çöp bir sel olduğunu hatırlıyorum,” Wong, ona bağlı bir römork ile bir motosiklet etrafında elektronik atıkların demetleri feribotlarla 20 yaşındaki bir adam dedi.
“Insanlar, metal yıkama şeyler yanma ve ciddi insanların akciğerleri hasar gördü önce,” Wong ekledi. “Ama şimdi, önce ile karşılaştırıldığında, [yetkilileri] oldukça zor çökertti var.”
Ama e-atık işinde işe yaramadı sakinleri Guiyu içinde kirlilik üzerinde çok farklı almak sundu.
Guiyu pirinç yetiştirmek için komşu Guangxi eyaleti göç eden çiftçi bir grup, yerel kuyu suyu içmek cesaret edemedi CNN söyledi.
Onlar su ile giysi ve nevresim yıkamak için çalıştı eğer iddia, bu kumaş sarı döndü.
Işçilerin bazı dev plastik hasat hasat edilir gibi zamanlarda, kadınların plastik fiş ayak bileği-derin “alanlar” yan yatan yol kenarında durmak, özellikle görünüyor.
Bir atölyede, erkekler daha sonra sıvı büyük fıçılar dökülür bu plastik fiş açık çuval, dilimlenmiş. Daha sonra bu sentetik güveç karıştırmaya kürek ve çıplak elleriyle kullanılır.

EU-Asia