Brīvdienas Somālijā, kāds?

Bashir Osman pārceļas steidzīgi pa balto smilšu pludmales, dodot norādījumus vadītājam darbojas ar buldozeru. Blakus tiem, liels kravas tiek pārtransportētu prom kaudzēm ieži, ieskaita saules izmērcēts pludmales lapped ar debeszils zils ūdeņi Indijas okeānā.

Darbs šeit ir sākusies, jo Osman nospiež uz priekšu ar savu jauno vairāku miljonu dolāru projektu: izveidot luksusa pludmales kūrorts Mogadišu, galvaspilsētā kara plosītajā Somālijā.
“Es zināju, ka kādu dienu, kas Mogadišo būs miers, un mēs iegūtu stabilitāti,” saka Osman, kam jau pieder divas viesnīcas pilsētā. “Tas ir iemesls, kāpēc es sāku pirkt šo zemi.”
Pēc vairāk nekā 20 gadu vardarbības, Somālija pārvietots solis tuvāk stabilitātes pagājušā gada septembrī pēc tam, kad picking savu pirmo prezidentu ievēlēts par mājas augsnē desmitgadēs.
“Ja jūs iet uz Mogadišu būvniecība ir ļoti, ļoti strauji,” saka Osman. “Tā ir zīme mieru,” viņš piebilst. “Īpaši cilvēki, kas atgriezās no ASV un Eiropā, viņi sāk, lai atvērtu jaunus uzņēmumus.”
Lai gan drošība joprojām ir jautājums, Mogadišo ir piedzīvo ekonomisku atdzimšanu pēdējos mēnešos, ko veicināja diasporas locekļiem atgriežas mājās, lai atjaunotu valsti, kā arī ar vietējiem uzņēmējiem, kuri nekad nav atstājuši centienus.
Osman, kurš palika Somālijā visā tās konfliktā, cer savu jauno attīstības piesaistīs tūristus no ārvalstīm. Viņš saka, ka viņš jau bija amerikāņu un britu apmeklētāji uzturas savās viesnīcās.
Un tagad, ceru, ka pamazām atgriežas daļām Austrumāfrikas valstī.
Mogadišu augošā ekonomika izpaužas ne tikai nekustamā īpašuma un viesnīcu nozarē. Telekomunikācijas ir arī pieaug, bet aviācijas nozare ir izplatās savus spārnus arī ar aptuveni 15 ikdienas iekšzemes un starptautiskajiem lidojumiem.
“Mums ir seši dažādi maršruti, un būtībā nākamo mēs būsim astoņi,” saka Osmans Abdullahi, jauniešu Somālijas uzņēmējs, kurš izveidoja oday izteikt aviokompāniju. “Ir aviosabiedrību daudz kas plāno (pienācis), šo valsti un cer (ir), rumbu nekā šeit.”
Abdullahi atzīst, ka atstājot ASV 2010.gadā atgriezties mājās un sākt savu biznesu, bija “100% milzīgs risks.”
Un, neskatoties uz garu sarakstu ar uzdevumiem, Mogadišu uzņēmēji, piemēram, Osman ir cerību uz gaišāku nākotni.
Bet Somālijas drošības spēki ir izdevies neapsteidzot daudz pašnāvnieku uzbrukumiem, un ir arestēti daži no Al-Shabaab darboņiem slēpjas starp galvaspilsētas iedzīvotājiem.
“Situācija kopumā ir laba, šobrīd – drošības spēki ir kontrolēt to ļoti labi,” Ondoga teica. “Šeit pilsētā tagad, lielie ieroči ir kluss, ielas ir apgaismotas, daudzi (in) diaspora nāk atpakaļ, jaunā būvniecība notiek, bizness strauji attīstās,” viņš teica.

Muitas ieņēmumus, kas iekasēti no šejienes ir pieaugusi eksponenciāli pēdējā laikā. Un, kamēr sistēma ir tālu no ideāla, ienākumi ir ļoti svarīgi, lai jaunizveidoto valdību atjaunot pilsētu, kura pamata infrastruktūra ir satricinājuši kara.
Pašlaik Somālijas ekonomika lielā mērā atbalsta palīdzību no donorvalstu valdībām, bet salīdzinoši mierīga uzņēmējdarbības vide ir atbalsta, ko Āfrikas Savienības misijas Somālijā Āfrikas (AMISOM).
Drošības spēki izspiež al Qaeda saistīti islāmistu kaujinieku grupa Al-Shabaab ārā no Mogadišu, bet nemiernieki joprojām slēpties un regulāri sākt terora uzbrukumiem.
Brigādes Michael Ondoga, AMISOM, pastāstīja CNN nesen, ka, lai gan Al-Shabaab bija “lielā mērā sakāva” Mogadišu, joprojām bija problēmas ar saviem biedriem “kušanas uz iedzīvotājiem”, un gūst priekšrocības, pilsētas lielo izmēru, lai paslēptu.

Viņš saka, ka tad, kad pārcēlās atpakaļ atpakaļ uz Somāliju, tas bija pārāk bīstami, pat braukt Mogadišu. “Šis attēls ir jau pagājis. Tā ir cita aina šodien,” viņš saka.
Šī jaunā situācija var arī būt liecinieki uz Mogadišu jūras ostas – Somālijas galvenā nacionālā bagātība – ja creaking celtņi pacelt preces no tirdzniecības kuģu un laivu uzliku uz ostu. Plašas importēto celtniecības materiāli, sadzīves preces un pārtiku, pēc tam tiek iekrautas rindās gaida kravas.

“Vairāk nekā 20 tūristi tie ir nākuši,” viņš saka. “Dažas no tām viņi nāca ar savu ģimeni, lai pierādītu, Somāliju, jo īpaši Mogadišā,” piebilst Osman. “Un tiešām, kad viņi devās atpakaļ, tie bija tik satraukti, kad viņi redzēja, cik Mogadišo izskatās, cik skaista pilsēta mums ir, cik skaista pludmale mums ir, un tas ir tas, ko mēs vēlamies parādīt tos atkal un atkal.”
Osman vērienīgie jauni projekti ir daļa no pieaugošo būvniecības aktivitātes, kas ataino daudzi no ložu pārņemts Mogadišu apkaimē.

EU-Asia