Asiana несреќа жртви најверојатно да се добие милиони

Истражителите сега се гледа во можноста дека една од двете девојки загинаа во несреќата беше погодена од итен возило трки на местото на настанот. Но, дури и ако тоа се покаже за да биде случај, Волк предвидува Asiana ќе се соочи со примарна законска одговорност за нејзината смрт не, аеродромот или пожарна.
“Потенцијалот постои таму за многу различни обвинетите, но Asiana и нејзиното (осигурување) превозници ќе бидат оние кои плаќаат”, рече тој.
“Јас не мислам дека има барање од таму вреди помалку од 1 милион долари. Многу ќе биде во вредност од мулти-милиони”, вели Артур Волк, еден од врвните лична повреда адвокати специјализирана во воздухот несреќи. На Филаделфија-базирани Волк изјави дека, почнувајќи од понеделникот, тој не бил задржан од било која од патниците или нивните семејства.
Asiana ерлајнс најверојатно ќе плаќаат стотици милиони долари за патниците на летот, кој се урна во Сан Франциско во саботата, според една од водечките закон за воздухопловство експерт.
“ПТСН е еден агресивен болест”, рече тој. “Многумина не можат да се вратат на работа. Дури и оние кои мислат дека се во ред и да се вратат на работа, шест месеци подоцна тие да дознаете тие се капе на подот поради тоа што конечно доаѓа дома на спиење.”
Волк изјави дека неговата прва населба врз основа на ПТСР беше за една стјуардеса кои избегале без физички повреди кога Јунајтед ерлајнс лет се урна во Sioux City, Ајова, во 1989 година. Од тогаш ПТСР населби станаа заеднички за преживеаните од авиокомпанијата падне.
Волк изјави дека никој од САД ервејс патниците чии авион слета во Њујорк реката Хадсон во јануари 2009 година поднесе тужби по несреќата. Но тој рече дека САД ервејс (LCC, Fortune 500) дадовме на готовинско порамнување – иако летот на екипажот беше прославена за слетување на осакатена авионот и заштеда на животот на секого. На авиокомпанијата немаа коментар за плаќања во тој случај.
Поврзани со: Asiana акции роша по несреќата
Поголемите населби ќе биде за патниците кои здобил големи повреди, како и за двете кинески девојки кои беа убиени. Оние населба износи ќе се заснова на проценките за животно изгубени плати, болка и страдање и медицински трошоци. Волк изјави населби нема да биде поголема дури и ако тоа излегува дека грешка на пилотот била причината за несреќата.
“Никогаш немало казнена штета пресудата против една авиокомпанија за несреќата”, рече тој. “Без разлика колку острата на однесување докажува да биде, и тоа изгледа прилично острата, тоа не се случува да се промени на доларот број.”
Волк предвиде Asiana ќе се согласи да не ја оспори неговата одговорност во случај поради тоа што не сакате продолжен внимание на улогата неговиот екипаж играше во несреќата.
Поврзани со: Боинг акции неповреден од проблеми оваа година
Тој рече дека не верува дека авиони производител Боинг (БА, Fortune 500) или во Сан Франциско аеродром или други потенцијални обвинетите ќе заврши морале да плаќаат било штета, дури и ако тие се именувани во костум.
Несреќата, првиот фатален авиокомпанија несреќа во САД по речиси четири години, се случи во саботата, кога Боинг 777 авион се обидува да landclipped крајот на пистата. Имало 182 луѓе во болница со повреди кои се движат од тешка гребење до парализа.
Волк рече дека дури и на 123 патници во авионот кој избегал без физички повреди се најверојатно да се види седум фигура населби од авиокомпанијата и неговата осигурување превозници поради посттрауматското стресно нарушување (ПТСН).

EU-Asia