Airbus göğe ilk A350 XWB gönderir

A350 XWB şirkete göre, daha düşük yakıt hem de daha kolay bakım gibi yanık ile sonuçlanan, gövde ve öncelikle karbon fiber takviyeli polimer yapılmış kanat yapıları hem de kullanan ilk Airbus yolcu uçağı olduğunu.
Onun rakibi, 787, son yıllarda başlatılan en gelişmiş uçakları biridir, ve% 50 kompozit oluşur ve aynı kategorideki diğer uçak% 20 daha az yakıt kullanır.
Uçağın başarılı kızlık yolculuktan sonra taxied olarak test ekibi kokpit üzerinde bir ambar bir Airbus bayrağı salladı.
Bekleyen arkadaşlar ve aileden alkış ortaya mürettebat, uçak kullanımı kolay oldu ve test program boyunca iyi bir performans dedi.
Airbus tam 12 ila 13 ay içinde ticari uçuş için onaylı yeni uçak için umut olduğunu söyledi.
“Bu konuda hızlı ama acele asla gidiyor, ve ben bu ilk uçuş sonra … bizim ilk müşterilerine 2014 yılına kadar bu uçağı teslim edecek çok eminim,” dedi. Airbus önümüzdeki 20 yıl içinde 6.000 uzun menzilli uçak yarısından fazlasının küresel pazar yakalamak için umut ifade etti.
“Ben etkileyici olacaktı biliyordum, ama darmadağın oldu,” Airbus COO John Leahy A350 XWB kalkıştan hemen sonra söyledi.
“Eğer ne kadar sessiz duydun mu? Size duymadım duydun mu? Biz yeni standartlar belirlemek için gidiyoruz. Sadece konfor için, sadece performans için. Ama çevre dostu. Havaalanları etrafında yaşayan insanlar olmaz Biz kalktıktan olsanız bile biliyorum, “diye katılıyor basına söyledi.
Uçuş altı uluslararası test uçuş mürettebat için bir simülatör eğitim birçok saat izledi.
Bregier yaklaşmakta olan Paris Air Show önce ilk test uçuşu tamamladıktan dokuz ay önce bir hedef belirlemek olduğunu söyledi.
Ancak şirket Airbus 23 Haziran 17 çalışan gösterisi, de havacılık meraklıları için yeni uçak göstermek için planlama olduğunu spekülasyon doğrulamadı.
Frank Chapman, yerden izledi bir Airbus test pilotu, karar henüz yapıldığını değil dedi ama önümüzdeki birkaç gün içinde test uçuşu ve güvenlik kontrolleri verileri bağlı olacaktır.
Paris Air Show 2013: Yerlerinize, jet seti, git!
A350 XWB Airbus rakip Boeing’in 787 Dreamliner ve 777 ile kafa kafaya gitmek için tasarlanmış süper verimli yolcu uçağı bir ailenin ilk.
“XWB” “ekstra geniş gövde” anlamına gelir. A350-800, A350-900 ve A350-1000, koltuk 270, 314 ve 350 yolcu, üç sınıf oturma sırasıyla: A350 ailesinin üç üyesi vardır.
İlk test uçağı, “msn1,” Toulouse, Fransa Airbus merkezinde 13 Mayıs’ta açıldı.
Çalkantılı üretim tarihi
Cuma günü ilk test uçuşu ilk 2006 yılında ilan edildi beri A350 program için çalkantılı bir üretim geçmişi olmuştur ne de son başarı oldu.
“Airbus başlangıçtaki A350 tasarımı tamamen yeni bir uçak, ama 787 için bir diz refleksi tepki değildi,” havacılık gazeteci David Kaminski-Morrow, Flightglobal.com hava taşımacılığı editörü, bir önceki raporda CNN söyledi.
“A380 geliştirme sıralama içinde hip-derin şirket, sadece daha verimli bir 250 kişilik uçağı için büyük ticari araç pazarında öngörülen ve yeniden motorlu versiyonu sunarak kolay bir yol almaya çalıştı olmasaydı onun A330. ”
A330 inanılmaz popüler olsa da, havayolları temiz bir sayfası tasarımı sunduğu potansiyel verimliliği daha fazla ilgi olduğunu sözlerine ekledi.
Yeni A350 XWB dışarı Airbus rulo
Kamuya en büyük müşterilerinin bazı lambasted olmak – Singapore Airlines CEO’su uçağı sadece şimdiye kadar gitmedim dedi ise bir havacılık yönetici, bu 787 Dreamliner için bir yara bandı reaksiyon denir – basınç Airbus için vardı gerçekten küresel havacılık sahne ilerlemek olacak bir uçak ile gelip.
Bu yıl, iptaller vardı. A350-1000’ler için Abu Dabi merkezli havayolu Etihad Airways sarstım yedi emir, hala yelpazesini, performans eleştiren ve yakıt yakmak, tasarımı ile mutlu değildi söyleyerek.
“Airbus gecikmiş uyandım ve A350 tamamen yeni bir sürümü ile karşılık ve pazara girmeleri başardı,” Kaminski-Morrow söyledi.
Teknik açıdan, havayolları için büyük itiraz A350 XWB en gövde üzerinden% 70 kompozit (% 53), titanyum ve gelişmiş alüminyum alaşımları birleştirmek gelişmiş malzemelerden yapılmış olmasıdır.
Airbus A350 XWB uzun zamandır beklenen açılış uçuş sonra Cuma kutladı Airbus test pilotları ve yöneticileri bir aksamadan gitti.
Dünyada havacılık meraklıları yerel saatle 10 civarında Toulouse-Blagnac havaalanından çıkardı uçağı olarak Fransa kendi gözleri vardı ve yaklaşık dört saat sonra güvenli bir şekilde indi.

EU-Asia