28 Hırvatistan AB üyesi olduğunu olun

Kristof Bender, politika enstitüsü, Avrupa İstikrar Girişimi, başkan yardımcısı “Avrupa Birliği kapılarına” Hırvatistan’ın ilerleme oldukça dikkat çekici olduğunu söyledi.
“Biz 1990’larda ne kadar kötü olduğunu unutmamak gerekir,” Bender dedi. “Savaş, işgal, toplu katliamlar, etnik temizlik ve otokratik liderlik ve dost kapitalizmin karanlık anları tüm vardı.”
“Sendika hoş geldiniz, bizim sendika hoş geldiniz,” AB Başkanı Herman Van Rompuy kalabalık söyledi.
4,4 milyon insanın milletin AB’nin 28. üyesi ve sendikaya üye olma Yugoslavya’nın külleri üzerinde yükselen ikinci Balkan ülkesidir. Slovenya 2004 yılında üye olmuştur.
“Herkes hakkımızda söylediğini ne olursa olsun, biz kendileri ve ülke ve Avrupa ve dünya ülkelerinin rolü hakkında gerçekçi rasyonel insan bir ülkeyiz bilmeli,” Başbakan Zoran Milanoviç kalabalık söyledi.
Hırvatistan Adriyatik Denizi’nde petrol ve gaz alanları görünüyor
Pek çok sorun
Önemsiz düşük bir kredi derecelendirme ve endemik yolsuzluk suçlamaları ile bir siyasi sınıf lekeli ile, Hırvatistan’ın zorlukları bir gecede yok olası değildir.
Üç yıl Güney Avrupa’da ülkelerin başına bela olan bir borç krizi içine.
Hırvatistan karşı karşıya sorunlardan biri de büyüme beklentileri olduğunu. 2008 mali kaza sıkılan ülke ekonomisine kalan sol sert bir çift dipli resesyon getirdi.
Ancak mevcut hükümet – Milanoviç liderliğindeki – Avrupa Birliği’nden yakın gözetimi altında ülkenin hareket temizlemek için adımlar atıyor.
Kasım ayında, ülkenin eski Başbakanı İvo Sanader, yabancı şirketlerin ödeme-off almaktan suçlu bulundu sonra 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Sanader – kim 2009-2004 den gelen oldu – ülkeden kaçmıştı ama Avusturya’da tutuklandı.
Avrupa Komisyonu’nun veri arşivi – Geçen yıl, işsizlik Eurostat’a göre, arkasında sadece Yunanistan ve İspanya ise% 17,3 yükseldi.
“AB, Hırvatistan ekonomisi için her derde deva olmayacak,” Will Bartlett, Londra Ekonomi Okulu’nda kıdemli araştırma görevlisi, Ocak ayında CNN söyledi.
Yolsuzlukla mücadele
Hırvatistan yolsuzluk ile dolu olan bir siyasi sınıfın temizlik ortasında da. 1990’ların başında ülkenin kuruluşundan bu yana, bu güç pozisyonlarda olanlardan vurgun kapalı tutmak için mücadele etti.
Uluslararası Şeffaflık Örgütü – bir organizasyon mücadele yolsuzluk – Yolsuzluk Algı Endeksi’nde Ruanda, Ürdün ve Küba aşağıda sıradaki Hırvatistan 2012. Ama ülke hala İtalya üzerinde geldi – Avrupa’nın en büyük üçüncü ekonomisi.
“Ülkenin evrimi 1990 yılından bu yana çok yavaş olmuştur,” Zorislav Petrovic, Hırvatistan Internernational Şeffaflık başkanı söyledi.
Hırvatistan resmen kanlı bir iç savaşın yıkıntıları bir Balkan devleti için 10 yıllık bir kampanya sona işaretleme, Pazartesi günü Avrupa Birliği’nin yeni üyesi oldu.
Saat Pazar gecesi ev sahibi takım adına kutlamalar başladı. Fireworks başkenti Zagreb gökyüzü yaktı, bir koro “Neşeye Övgü” söyledi ve binlerce şampanya gözlük clinked ve alkış patlak verdi.

EU-Asia