Untitled

Иронично, Епл основач Стив Џобс предупреди на глупоста на бараат профит во текот на удел на пазарот.
“Тие направија необични профит за околу четири години”, рече Џобс во неговата позната “Си ја заборавивте Интервју” од 1995, разговарајќи за Macintosh стратегијата на Apple во тоа време. “Она што оваа цена им беше нивната иднина. Она што треба да се прави е што рационално профит и да замине за удел на пазарот.”
Епл стана највредна компанија во светот со генерирање на легитимна потрошувачите возбуда за нејзината iGizmos. Тоа се трансформира од лажат компанија во компјутерскиот свет на оној кој создаде сосема нови категории на gadgets.
Но конкуренти на крајот фатени на Apple, нудат алтернативи кои изгледаат и се врши само како и – ако не и подобро. Тоа се случи со iPhone-от, и тоа е почнуваат да се случи со iPad и Macintosh. Единствениот производ кој не падне во таа стапица беше iPod, кој беше изолирани со комерцијален iTunes на Apple софтвер и продавница. Ако ништо друго, може да тврдат дека самото јаболко убиени на iPod со iPhone-от.
“Историски индустрија моделите ни покаже дека како производи се подобри и да стане” доволно добро “за мејнстрим употреба, станува потешко да се создаде силна вредност исказот со правење на подобар производ”, рече Самир Синг, шеф аналитичар во BitChemy вложувања, технологија инкубатор . Тој тврди дека го прави потешко за една компанија да продаде нешто што е многу поскапо од сличен производ на ривалот.
Проблемот со тој бизнис модел е тоа што силите на Apple за да постојано да излезе со ваков нов производ. Епл има направено една извонредна работа во тоа: На iPod, iPhone и iPad имаат сите дефинирани нивниот производ категорија.
Тоа е игра од сега со Apple. Денес, постојат далеку помалку разлики меѓу топ-of-the-линија iPhone 5 и бегство-of-the-мелница Google (GOOG, Fortune 500) Андроид smartphone отколку во било која точка во шест-годишната историја на iPhone е. Со нудење мистериозно слични и поевтини алтернативи, Андроид производители имаат надмина Apple во уделот на пазарот, и iPhone продажбата на раст почнува да се забави.
Иако Епл одржува “профит Сподели” предност во однос на ривал Samsung во паметен телефон простор, дури и тоа е почнуваат да еродира.
Слично на тоа, Интел (INTC, Fortune 500) ultrabooks вршат притисок постава Мек, како што е продажбата на персонални компјутери поделба на Apple стагнираа во последните четвртини. Андроид таблети, исто така, неодамна успеа да стигне на iPad.
Постојат начини за излез од аголот на Apple има се поддржани во, но само еден од нив чини од далечина “Епл допаѓа.”
Првиот е од страна на диверзификација на IBM (IBM, Fortune 500) стил, но тоа никогаш не било модус операнди на Apple. Друга е за Apple да пиштол за удел на пазарот доведе со отворање на своите производи за употреба од страна на други компании во начинот на кој Мајкрософт (MSFT, Fortune 500) и Google го имаат направено. Но дека премногу е антитеза на она што Епл ја застана за од 1980-тите.
Последниот, и “најризична пристап”, според Синг, е да се задржи креирање и испорачување на пазарот-попречување иновации. Apple има долго време се шпекулира дека се работи за една “ИТВ” сите-во-едно телевизор во собата. Во поново време, компанијата се вели дека е развивање на “iWatch.”
Сепак, тоа е висока цел да побарате на Apple за да ја продолжи својата невиден рок за успех.

EU-Asia