דוחות: הנתונים נכרו אינטרנט בארה”ב

דובר אפל סטיב דאולינג הציע תגובה דומה – אומר ידי של אפל על מידע רק כאשר סוכנות ממשלתית מקבלת צו בית משפט. דאולינג הוסיף כי החברה שלו מעולם לא שמעה על פריזמה.
הגרדיאן, עיתון בריטי, והוושינגטון פוסט דיווח ביום חמישי כי היו לי סוכנויות המודיעין האמריקאים גישה לשרתים של תשע מחברות הטכנולוגיה הגדולות במדינה, כולל מיקרוסופט, אפל, גוגל, יאהו ופייסבוק המרכזיים.
ההודעה דיווחה על התכנית – שנקרא PRISM – עבר “גידול אקספוננציאלי” מאז הקמתו בשנת 2007. למעשה, נכתב בעיתון את התכנית הפכה למקור המוביל של חומר גלם לסוכנות לביטחון הלאומי, פעולה החשאית המודיעין האמריקאי העוקבת אחר תקשורת אלקטרונית.
וג’יימס קלאפר, מנהל המודיעין הלאומי, נחקר במאמרים של שומר והודעה ביום חמישי בלילה שמירה.
הוא התייחס לסעיף 702 למודיעין חוץ Surveillance Act, שהוא ציין הייתה reauthorized לאחרונה על ידי קונגרס – אחד מהגופים, יחד עם רשות המבצעת, ובית משפט מעקבים מודיעין חוץ, עם פיקוח על היבטים של איסוף מודיעין.
סעיף 702, קלאפר הוסיף, “נועד להקל על הרכישה של מידע מודיעיני לגבי אנשים זרים שאינם אמריקאים הנמצאים מחוץ לארצות הברית.”
“זה לא יכול לשמש היעד לכל אזרח בארה”ב, כל אדם אחר בארה”ב, או כל אחד נמצא בתוך ארצות הברית במכוון”, הוא אמר בהודעתו.
בזמן שהוא לא הזכיר בכריית נתונים, קלאפר עשה מאמץ להגן על המודיעין האמריקאי באופן כללי, אמר: “מידע שנאסף במסגרת תכנית זו הוא בין המידע המודיעיני חוץ החשוב והיקר ביותר שאנו אוספים, והוא משמש כדי להגן על העם שלנו ממגוון רחב של איומים “.
קלאפר נקרא גם את האדם או אנשים שמאחורי “גילוי בלתי מורשה של מידע על תכנית חשובה וזה חוקי לחלוטין”, אומר הדלפות לכאורה כאלה הן “ראויות לגינוי וסיכוני הגנות חשובות לביטחון של אמריקאים”.
פוסט דיווח כי כתביו היו סיפק מסמך מצגת תדריך מפורט על תכנית פריזמה.
התכנית פועלת מאז 2007 ועברה “גידול אקספוננציאלי” מאז, פוסט דיווח. עכשיו זה המקור המוביל של חומר גלם לסוכנות לביטחון הלאומי, פעולה החשאית המודיעין האמריקאי העוקבת אחר תקשורת אלקטרונית.
על פי שקופית תדרוך שפורסם על ידי המפקחים, פריזמה החלה עם נתונים ממיקרוסופט בשנת 2007. התכנית החלה באיסוף נתונים מיאהו בשנת 2008 וממערכת ההודעה Paltalk בשנת 2009 גוגל, פייסבוק ו. YouTube הפך למקור בשנת 2010, סקייפ ו-AOL בשנת 2011 ואפל בסוף 2012, השקופית התביעות.
NSA סרב להגיב, אך מספר חברות – שרבים מהם משתמשים בשפה דומה – יום חמישי הכחישו כל ידיעה על תכנית כזו.
מיקרוסופט, למשל, אמרה בהצהרתו רק מספקת נתוני משתמש בעת צורך באופן חוקי ולחשבונות ספציפיים – והוסיף כי “אם לממשלה יש תכנית אבטחה רחבה יותר מרצון לאומית כדי לאסוף נתוני לקוחות שלא להשתתף בו.”
ג’ודי סת, דוברת פייסבוק, אמרה כי ענק המדיה החברתית פועלת כדי “לבחון כל בקשה … לעמידה בזהירות” ולא נותן משרדי ממשלה “גישה ישירה” לשרתים שלה.
“אנחנו מגלים את הנתונים המשתמשים לממשלה בהתאם לחוק, ואנו נבדוק את כל הבקשות מהסוג זה בזהירות”, אמר דובר גוגל בתגובה לסיפורים. “מהעת לעת, אנשים טוענים שאנחנו יצרנו” הדלת האחורית “ממשלה לתוך המערכות שלנו, אבל גוגל לא צריך” דלת אחורית “לממשלה כדי לקבל גישה לנתונים של משתמשים פרטיים”.
אפילו עם הכחשות אלה וההגנה של קלאפר, ממשלו של הנשיא ברק אובמה הגיע תחת בדיקה גוברת בימים האחרונים מעל השיא שלו באיזון של אזרחי זכות לפרטיות ולמאמצי הממשלה להילחם בטרור.
פקיד המודיעין העליון של אמריקה ביום חמישי בערב קרא תיגר דיווחי חדשות בטענה הודעות פייסבוק, מסרים Gmail ועוד כבר במשך שנים יורטו בפעולת כריית נתונים עצומה, ואמרו את הדיווחים “מכילים אי דיוקים רבים.”

EU-Asia