Јапонски акции пропадна пред викенд гласање

Бернанке изјави на Сенатот банкарски комитет во четвртокот дека е премногу рано да се суди ако неодамнешниот “мешани” сигнали од американската економија би ги натерало на централната банка да го одложи плановите да ги намали своите обврзници за купување на оваа година.
Ветувањето дека ќе биде флексибилна смируваше глобалните финансиски пазари оваа недела и помогна диск Вол Стрит за да ги сними затворање издигнувања.
Стоковите пазари, исто така, зеде срцето, со бакар опоравува од една недела преку да $ 6,940 тон, додека злато одбиени да $ 1291 за унца од ниски оваа недела од $ 1,270.41.
Американската сурова одржа во близина на 16-месечно издигнувања погоре $ 108 за барел, што дополнително поткрепени со знаци на посилно американска економија.
Токио Никеи заврши 1,5 проценти пониски, откако нишаше од добивки од повеќе од 1 процент до пад од 2,7 проценти. Пад во петокот го само за збришан поголемиот дел од добивки оваа недела и променлив сесија може да направи европски инвеститори претпазливи.
“Слабиот старт се очекува во Европа како што некои разочарувачки приходи резултати во текот на ноќта од Google и Microsoft тежат на расположение и Азија гази внимателно во услови на променлив тргување”, рече Џонатан Sudaria, трговец во Капитал шири во Лондон.
Дилери, рече профит-земање од страна на некои големи играчи турна Никеи во негативна територија, која тогаш tripped големи продажби на акции фјучерси, кој поттикна selloff. Тенка услови на пазарот претерани потези.
“Тоа е како мини-верзија на она што се случи во мај”, рече Tachibana за хартии од вредност стратег Кеничи Hirano, осврнувајќи се на голема нурнува дека пазарот Токио искусни пред два месеци.
“Иако некои странски фондови, најверојатно, ќе го продаде акции по Горниот дом избори, очекувам Никеи ќе врвот 15.000 следната недела.”
Bourses низ Азија беа помеки, со исклучок на Индискиот акции кој достигна седум недела високо. На пазарот беше потпомогнато од митингот во Тата консултантски услуги (TCS.NS) еден ден откако софтверски услуги извозник испратени приходите што победи проценки.
Најширока индекс MSCI на Азиско-пацифичкиот акции надвор од Јапонија се лизна 0,5 проценти, и бил на пат да заврши рамен за оваа недела.
ИЗБОР Eyed
Владејачката Јапонија Либерално-демократската партија (ЛДП) и својот нов Komeito партија (NKP) коалиционен партнер се очекува да победи убедливо на горниот дом во неделата изборите.
“Исходот од горен овој викенд куќа избори ќе помогне да се утврди способноста на Абе администрација да ги исполни структурните реформи и својата долгорочна стратегија на раст”, пишува Barclays Capital аналитичари во извештајот.
“Ако ЛДП-NKP коалиција победи контрола на Горниот дом и добива пристоен мандат за реформи, ние ќе остане удобно со нашите USD / JPY прогноза профилот на 103 за 3 месеци и 105 во 12 месеци.”
Ненадејно повлекување петок во Никеја, сепак, предводена инвеститори брзо да се развивам краток јени позиции, помагајќи им на јапонската валута отскокнување исклучување падови.
Банката на федерални резерви Бен Бернанке изјави дека оваа недела на американската централна банка се уште очекува да почне да назадуваме својата масивна обврзници купување програма подоцна оваа година, сепак тој се чува можност на менување на тој план, ако економската ситуација се влошува.
Најновите податоци за американската економија предложи обновување бил на пат, со фабриката активност во средината на Атлантскиот регион подигање на почетокот на јули, а нови барања за бенефициите за невработени падна минатата недела.
Јапонски акции recoiled од два месеци високо во петокот во ненадејна пресврт предизвикани од профит-земање пред викенд изборите кои треба да се види премиер Шинзо Абе здобијат со контрола на горниот дом на парламентот.
Голема победа за Абе може да му овозможи да им помогнам на националистичка политика на сметка на неговата “Abenomics” агендата на монетарната експанзија, владините трошоци и потенцијално болни структурни реформи, иако пазари се надеваат дека тој ќе продолжи да се даде приоритет на економските реформи.
Што ја видоа на доларот паѓа назад кон 100,05, од еден-недела високо на 100,86. Еврото падна на 131,47 од седум-недела високо на 132,10 ¥.
Во однос на доларот, еврото беше еден допир поцврст на 1,3135 $, но се уште евтина оваа недела околу 1,3179 $.
Инвеститорите исто така се внимава на Г-20 состанокот на централните банкари и министрите за финансии се одржува во Москва, во потрага по сигурност како Кина ребаланса на својата економија и Банката на федерални резерви изгледа да се намали стимул.

EU-Asia