Човекот У знаци нови Азија спонзор

Мојс, кој ја донел сопствената тренерите од поранешна клуб Евертон, ќе работат заедно со асистент менаџер Стив круг, одбрана тренер Крис Вудс и првиот тим тренер Џими Lumsden.
“Имам работено со Steve, Крис и Џими за голем број на години и јас сум воодушевен што тие решиле да ми се придружат во овој голем клуб”, изјави Мојс официјалниот сајт на Јунајтед.
“Тие донесе голема квалитети во нивните области и знам дека, како мене, тие се чувствуваат дека ова е предизвик да имам вкус.
“Имам голема верба дека заедно, можеме да се изгради врз успехот ужива овој клуб во текот на многу години.”
Мојс ќе ги пречекаат играчи назад кон обуката подоцна оваа недела пред тимот на отсуство за Тајланд на 10 јули.
Според соопштението за печатот издадено од страна на клубот, околу 70 милиони луѓе во Тајланд гледавме игри Јунајтед во првите седум месеци од минатата сезона, иако клубот не откриваат колку новиот спонзорски договор вредеше.
Гласи: Бренд Јунајтед ќе преживее
Точно Групата станува официјален Јунајтед мобилни партнер и клуб радиодифузер за Тајланд – најдоцна во целина домаќин на договори извршени од страна на Црвените Ѓаволи.
“Кога се разгледува нашите партнери, клубот сака да се обезбеди на компанијата во прашање дели многу од истите атрибути кои се ни овозможи да расте во најпрепознатливите тим во светот”, изјави Обединетите група извршниот директор Ричард Арнолд официјалниот сајт на клубот.
“Точно е компанија која покажа многу прекрасна квалитети, сам по себе кредитирање храброст и способност да ги преземе за нови предизвици како клуч за неговиот успех.
“Од формирањето во 1990 година тој продолжи да расте со брза телекомуникациската индустрија да стане еден од најдобрите во својата територија, гордо да биде прв да прифатат многу нови технологии.
“Нашите ново партнерство е поставен да го следат примерот и да се обезбеди на нашите 20 милиони лојални и страсна тајландски следбеници со ексклузивни содржини и снимки, ги доближувајќи го до клубот тие ја сакаат.”
Своите приходи за 2011/12 сезона се зголеми за 21.600.000 $ за $ 179,000,000 – ставајќи го пробива патот на своите домашни ривали, и покрај околу бруто долг на $ 560.000.000.
Според една студија неодамна овластена од страна на клубот, глобалната фан на Јунајтед база двојно на 659 милиони луѓе во периодот помеѓу 2007 и 2012 година со 325 милиони од оние кои живеат во Азија.
Според Фудбалската Deloite пари Лигата извештај за 2013 година, само Реал Мадрид и Барселона се во вредност од повеќе од Јунајтед, додека Челзи е најблискиот англиски предизвикувач.
Во мај, Обединето пријави 52,2% зголемување на спонзорство приходи по се занимава со една јапонска социјална игри компанија и две финансиски услуги на фирмите во Данска и Виетнам.
Во април, Обединето потпишаа осум-годишен договор со осигурителна компанија Aon – потег што видов на фирмата спонзор Карингтон на клубот терен за обука, како и нејзиниот обука комплет за пријавени 23.000.000 $.
На Олд Трафорд клуб беше ставен во њујоршката берза во август минатата година од страна на неговиот американски сопственици, семејството Глејзер.
Јунајтед ќе патуваат во Азија следниот месец за турнеја на Далечниот Исток и Австралија со нејзиното отворање игра во Бангкок против Singha Сите ѕвезди – конкурс за кои Точно група ќе дејствува како вонреден Спонзор.
Читај: Мојс знаци шест-годишен договор
Во меѓувреме нови Обединетите менаџер Дејвид Мојс официјално почна да работи понеделник по замена Фергусон на чело.
Фергусон, кој освои над 30 трофеи во 26 години во клубот, во пензија минатата сезона, откако водечките Јунајтед во 13-ти Премиер Лигата наслов.
Шкотланѓанецот, исто така, освои две европски првенства, пет ФА Купови, четири Лигата првенства, една европска Купот на Победниците на Куповите и една ФИФА клуб Светското првенство.
Манчестер Јунајтед може да се соочи со нов предизвик на полето следната сезона без Алекс Фергусон но во англиската Премиер лига гигант изгледа како да нема домашни еднаква на комерцијално со постојано проширување на списокот на глобални спонзори.
Јунајтед, кој ја освои својата 20 титула минатата година, објави договор со тајландски телекомуникации група Точно корпорација Саладин Понеделник – го зема својот бројот на спонзори блиску до 40.

EU-Asia