Турски синдикати штрајкуваат по судирите

Ердоган се пожали саботата дека демонстрантите не беа го задоволување на половина пат.
“Постигнавме со нашите раце”, рече тој. “Сепак, некои луѓе се вратил своите тупаници во одговор. Може да ви се тресат рацете со оние кои се допре со тупаница?”
Тој, исто така потсмеваше на демонстрантите тврдења дека тие се еколозите, нарекувајќи ги “силеџии”, а повикувајќи се на нивните притискаше на роговите како доказ за “бучава”. И тој ги обвини демонстрантите за поттикнување на секташкото насилство со напаѓање на жена во шамија, корне неа, влечејќи ја на терен и лапа главата на видеоснимката.
Ердоган ги пофали остварувањата на неговата влада во текот на изминатите 10 години, повикувајќи се на зголемувањето на животниот стандард, една quintupling на резервите на централната банка и плановите за изградба на аеродромот.
За повеќе од пет часа, тој се појави да се зјапа во портретот на Кемал Ататурк, основачот на модерната турска држава. Полицијата на крајот се пресели во да ги уапсат многу од оние кои му се придружиле, но дали Ердем Гундуз – еден перформанс уметникот брзо наречена “стои човек” – беше во притвор беше нејасно рано во вторникот.
Турција е опфатен со повеќе од две недели протести против владата на премиерот Реџеп Тајип Ердоган. Но, многу од оние кои се приклучија Гундуз синоќа изјави дека тие се стои само за мир, не земајќи страни.
“Стојам против сето насилство”, рече Koray Konuk, еден од уапсените. “Стојам таму, така што настаните кои ние сме биле сведоци и настаните кои се случуваат во текот на последните две до три недели да дојде до застој.”
Konuk, 45, изјави Ен-Ен дека полицијата го стави во автобус со до 20 други луѓе кои се приклучил Гундуз, но Гундуз не беше со нив.
“Јас бев само стои. Тие го уапсија еден човек кој беше само стои”, рече тој. “Тоа е апсурдно.”
Премолчуван табло понеделникот уследи два дена откако полицијата се префрли во плоштад Таксим и соседните Gezi Парк да го исчистите од анти-Ердоган демонстрантите. Демонстрантите се обидоа да се вратат во паркот во неделата, само за да биде вратен од страна на полицијата.
Синдикатите се стави свежо притисок врз Ердоган претходно Понеделник, монтажа национален штрајк. Но толпата што маршираше на плоштад Таксим дисперзирани кога ќе се соочи со немири одреди поддржана од водени топови.
Протестите започнаа на крајот од мај поради плановите на властите да го вклучите Gezi парк, минатата централна Истанбул зелен простор, во трговскиот центар. Тие брзо се претвори во голем анти-владините демонстрации во која беа вклучени повици за политички реформи.
“Постои ниво на очај”
Додека протести, најверојатно, нема да се закануваат на владеењето на Ердоган, кој е еден од најпопуларните лидери на Турција и е заслужен за надгледување на една деценија на економски раст, тие се подигање на прашања за тоа што критичарите велат дека е повеќе авторитарен стил на владеење.
iReport: Свадба во средината на солзавец
Некои групи на демонстранти се префрли да протестираат во нивните локални населби во градот, ставајќи до барикадите. Во меѓувреме, атмосферата во судири меѓу полицијата и демонстрантите се врти погрда.
“Сега тоа се чувствува како постои ниво на очај”, рече Клер Мареј, кој беше на одмор во Истанбул од Њујорк за изминатата недела. “Полицијата се чини дека повеќе удобно со користење на агресија”.
Од саботата ноќта, 116 лица се приведени за време на протестите во Анкара и 242 лица се притворени во Истанбул демонстрации, рече Хусеин Аслан, генерален секретар на Прогресивната Адвокатите асоцијација.
Ердоган останува пркосен, обвинувајќи аутсајдерите од искористување на протести поради паркот. Во неделата, илјадници негови приврзаници се собраа на митингот неколку милји од плоштад Таксим, мавтајќи со знамиња и пеејќи песни на митингот, кој беше широко се гледа како реизбор митинг за премиер.
Ердоган бара да и се спротивставиме своите поддржувачи со демонстрантите. “Стотици илјади тука не се како вандали со бензин-бомби во своите раце”, рече тој.
По викендот метеж, синдикатите додаде нивното влијание на демонстрациите со нивните еден-дневниот штрајк.
Синдикатите кои се вклучени имаат стотици илјадници членови во сите сектори кои вклучуваат јавни и комунални услуги, како што се електричната енергија и снабдувањето со вода. Тие не се, сепак, имаат доволно членови да ги затвори оние индустрии надолу заедно.
Под владата на Ердоган, турски работници биле “домашни како животни со тоа што се чуваат гладни”, вели еден работник во Унијата канцеларија во Истанбул.
“Gezi Парк не натераа нас да сфатат дека не сме животни во стадо, ние сме поединци”, вели работник, кој не обезбеди неговото име.
Претходниот штрајк за време на анти-владините демонстрации се одржа во близина на почетокот на овој месец.
Еден човек застана тивко во плоштад Таксим во Истанбул со часови во понеделникот вечерта, пркосејќи им на полицијата, која се распадна викенд анти-владините протести со солзавец и водени топови и цртање стотици други неговото бдение.

EU-Asia