СП 500 добивки за осмиот ден од денот

Комунални услуги надмина другите сектори во С & П 500, со секторот на индекс (. SPLRCU) до 1,6 проценти. Комунални компании, вклучувајќи ги FirstEnergy Корп (Fe) и на јавни услуги претпријатија Група АД (ПЕГ), беа меѓу најдобрите изведувачи на секторот по електричната мрежа оператори во САД Североисточниот рече дека тие имале доволно електрична енергија за да се задржи климатизери работи оваа недела преку предвидените топлотниот бран.
Advancers побројни опаѓања на њујоршката берза од страна на сооднос од околу 19 до 11, додека на Nasdaq, 16 акции се зголеми за речиси секој девет, кои паднаа.
Волумен беше најлесниот на било полно трговски ден оваа година, со тргување само 4910000000 акции на размена, врз основа на најновите достапни податоци. Оваа година, дневниот обемот во просек изнесува 6,4 милијарди акции на Њујоршката берза, на Nasdaq и на NYSE МКТ.
Акциите на Ситигруп (НСМ: В) се искачи 2 проценти на 51,81 $ по третата најголема американска банка според активата објави 26 отсто зголемување во прилагодениот кварталната добивка С & П 500 финансиската индустрија сектор индекс (КМЕ: ^ SPSY). Доби 0,4 проценти.
Економски податоци денот беше измешано, сепак, со растот во државата Њујорк производство за јули забрзување, додека јуни продажбата на мало падна помалку од очекувањата. Мај бизнис пописи едвај се зголеми.
Инвеститори се гледа за промени во добивка или економски вести кои би можеле да го попречат митинг на пазарот. Резерви се искачи на оваа година, освен за крајот на мај selloff предизвикани од коментари Федералните резерви Бен Бернанке, кој ги зголеми изгледите на средување на Банката на федерални резерви 85000000000 $ во месечно стимул. на С & П 500 се здоби со 18 проценти од 31 декември.
“Заработка досега се чини дека имаат добивано и исклучување на прилично пристојно почеток”, рече камерата Олбрајт, директор на распределбата за Вилмингтон доверба инвестициски советници во Вилмингтон, Делавер. “Сметаме дека имало многу Спуштање на очекувањата пред да стигне заработувачка сезона, така што е веројатно даваат на приходите броеви малку повеќе перница. ”
Скок Безжичен Меѓународниот АД (ЛЕАП) акции повеќе од двојно по АТ & Т АД (НСМ: Т) рече доцна во петокот дека ќе ја купи компанијата за $ 1190000000 Најмалку две брокерски куќи кренаа својот рејтинг на акции скок е скок, кој беше меѓу повеќето на Nasdaq е.. активно се тргува акции, заврши во 16,95 $ – до 112,41 проценти.
На Дау Џонс индустриски просек (^ ​​DJI) се зголеми поени 19,96, или 0,13 отсто, на 15,484.26, рекордни затворање висок. Стандард и Пурс 500 индексот (^ ГСПЦ) стекнато поени 2,31 или 0,14 проценти, да завршат во 1,682.50, исто така, рекорд На Nasdaq Composite индексот (^ IXIC) напредни 7,41 поени, или 0,21 отсто, на крајот на 3,607.49 -. највисоко блиски од септември 2000 година.
Дневен ред оваа недела вклучува коментари од Бернанке, кој требаше да сведочи во врска со монетарната политика пред Домот Комитетот за финансиски услуги во средата. Тој ќе се појави во четвртокот пред Сенатот банкарски комитет.
“Со оглед на тоа што тој е велејќи дека, јас не очекувам многу различни”, изјави Олбрајт.
Прво Сончевиот АД (FSLR) беше најдобар процент на S & P 500 е gainer, зголемувањето на 5,5 проценти на 50,27 $.
Повеќето компании, исто така, се надминува заработувачка очекувањата на аналитичарите, како што тоа го направија во последните четвртини. Од компаниите кои се пријавени во вториот квартал резултати досега, 66,7 проценти се тепа заработувачка проценки. Приходи резултати, сепак, се справат полошо и најверојатно ќе се останува проблем за инвеститорите, велат аналитичарите.
С & П 500 индустриски акции се зголеми по авиокомпании изрази уверување во текот на викендот во безбедноста на Боинг (БА) 787 Dreamliner по оган врз еден од авиони минатата недела. Боинг доби 3,7 проценти на 105,66 $ и рангиран како редовите на Дау е.
Акции на Тифани & Co (TIF.N) скокна 3,6 проценти на 79,78 $ во активно тргување по Stifel Никола надградени акции на high-end златар на “купи” од “чекање” и постави целна цена од $ 92.
На друга страна, акциите на Ingredion (INGR.N) падна 9,9 проценти на 62,57 $, еден ден откако компанијата предупреди на приходи.
Силна заработувачка Ситигруп помогна на С & П 500 крајот повисоко во понеделникот за осмиот ден по ред, најдолго како редеа од средината на јануари, иако слабата продажба на мало ограничен добивки во една сесија со најниска обемот на годината.
На Дау Џонс индустриски просек и S & P 500 заврши во рекордно затворање издигнувања за трет последователен седница. На Nasdaq постигна својот највисок блиски уште од септември 2000 година.
Голем дел од фокусот на оваа недела ќе биде на приходи. Аналитичарите очекуваат вториот квартал приходите С & П 500 компании да имаат одгледувани 2,8 отсто од претходната година, со приходи до 1,5 отсто од пред една година, Томсон Ројтерс податоци покажаа.
Додека приходите раст забави во последните четвртини, се очекува да ги собереш на последната половина од годината. Банка на Линч Америка-Мерил покрена нејзината крајот на годината цел за С & П 500 до 1750 од 1600, цитирајќи очекуваниот раст на приходите.

EU-Asia