Скоро половина од сите гејмерите се жени

“Се повеќе и повеќе жени може да се најдат во висок профил и силна улоги во рамките на индустријата”, рече таа. “Сепак, неодамна, коментарот беше направен за мене,” Ти си само домаќин, нели? Вие навистина не играат игри. ” ”
Hannon, на гејмерите Со Џобс, рече таа мисли на начинот на игри се пласира игра улога.
“Постојат повеќе жени над 18 улоги игри сега отколку момчиња под 17 години”, рече таа. “Но, вие не ќе можат да се каже од страна на содржината и коментираат делови на повеќето игра публикации, јазикот / однесувањето на своите колеги играчи преку интернет, или на играта дизајн, маркетинг материјали и тактики на повеќето играта издавачи и програмери.”
Gagnon рече trolls, ќе биде trolls, особено за време конкурентни, мулти-плеер игри. Сепак, таа не мисли игра компании можат да направат повеќе да се бори за злоупотреба.
“Сфаќам овие тролови е утврдено да се потсмеваат и сите гејмери ​​и тоа не е исклучиво фокусирана на женски гејмери”, рече таа. “Но, тоа сигурно се чувствува како да сум се издвои.”
Нема причина да се мисли на игри индустрија не ќе имаат се повеќе и повеќе од оние женски гејмери ​​да се размислува за во годините што доаѓаат.
“Во многу начини, тоа беше совршена бура за промени”, рече Chobot, кој исто така е писател за зомби Гарсониери игра, “Летно.” “Свест На игри на индустријата за да се жалите на пошироката публика – онаа која се вклучени жени – се одрази со додавање на посилни женски ликови.
“На 2013 ре-vamped” Лара Крофт “, женски верзија Mass Effect” на командантот Шепард и “Uncharted” s Елена Фишер и Клои Фрејзер се само неколку примери кои доаѓаат на ум.”
Други силни женски ликови, како Елизабет во “BioShock Бескрајна” или Ели во “Последниот од нас”, покажуваат опсегот програмери се подготвени да се стави во нивните игри да се привлечат пошироката публика и да се обезбеди различно искуство од игрите во минатото.
Претстојните игри како “Надвор: Две души” и “Еџ огледало” нова чини дека тие ќе продолжат да ги ставаат жените во првите редови на игри акција и приказна.

Приказна по приказна раскажува женски гејмери, кои, откако тие ventured во гејминг кругови надвор од семејството и пријателите, со кои се соочуваат исмејување, негативни ставови, па дури и насилство од своите врсници.
Во една неодамнешна приказна прави круга во онлајн игри кругови, една девојка отиде во онлајн заедница одредена игра, барајќи од околу неговата механика.
Првиот одговор што го добив беше од машки плеер, кажал тој би одговорам, ако таа врши сексуален чин врз него.
Вознемирување на жените во онлајн игри форуми е распространети доволно што има дури и навредлив термин – “белиот витез” – за машки членови кои ја засили да ги бранат – предлог е во тоа што тие се само тоа да се добие корист со жена кои се вклучени.
“Години на други гејмер прави многу разлика”, рече Eleazer. “Постарите гејмерите имаат тенденција да биде почитувана од женски гејмери ​​…. Секој постари од 15 години не го добие, но јас обвинуваат дека на зрелост.”
Chobot вели тој вид на став почнува да згаснат, но дека тоа “не е сосема променет само уште.”
Но, понекогаш, тоа е малку нешта што може да ви помогне да подготви повеќе жени во гејминг пати.
“Контрола шеми треба да стори повеќе за да се земе предвид луѓе кои не растат со контролорот во свои раце”, рече Колин Hannon, висок уредник за веб-сајтот гејмерите Со Џобс. “Не велам дека направи игра полесно, јас велам им даде на луѓето на кои им треба да учат оние основни вештини пат да научат дека не омаловажавам или странична нив.”
Одржлив и растечка поп-култура присуство на видео игри, исто така, е благодет за програмери бараат да додадете жените да нивните плеер бази.
“Мислам дека ова прашање е културно”, рече Шенон Gagnon, 28, од Scranton, Пенсилванија. “Бидејќи се биде geek стана нешто да се гордееме, наместо нешто да се скрие, повеќе од моите пријателки се станува гејмерите. Но, тие не гледаат голем број на игри тие се заинтересирани, бидејќи најчесто кога ќе видите игри рекламира тоа е “Call of Duty” или “World of Warcraft”. ”
А мнозинството на гејмерите играат игри со нивните семејства – 16% игра со родители, 32% си игра со другите членови на семејството и 16% игра со нивниот брачен другар или значајни други. Тоа проширување прифаќање на игри е исто така помагање на жените да се чувствуваат како тие припаѓаат.
“Сум забележал најголемата разлика во однос доаѓаат од не-играчи, особено други жени, кои некогаш најдов мојот поминување на времето глупав”, рече Одри Epple, од Macon, Џорџија. “Сега, тие се чини дека повеќе прифаќање. Таа стана норма”.
Но, и покрај оние културни смени, да разговараат со многу женски гејмери ​​и ќе слушаат приказни за потемна страна на хоби – “клуб момчето” упорен менталитет дека понекогаш се манифестира во грди начини.
Нов извештај покажува возрасни жените се речиси половина од сите видео играчи. Тоа е број кој може да се прочита во менување на тонот на некои од најдобрите игри на денешницата. Но тоа е, исто така, оној што некои женски гејмери ​​каже дека не е навистина толку блиску до Дури и како треба да биде.
Според “2013 суштински факти За компјутерски и видео игри индустрија” извештај, произведени од страна на Забава Софтвер асоцијација, 45% од сите играчи, и 46% од најчестите купувачи на игри, се жени. Возрасни жените сочинуваат 31% од играта-игра население.
“Оваа нова податоци подвлекува значајниот нагорна траекторија за видео игри. Тоа е забава форма ужива од страна на стотици милиони корисници низ целиот свет”, рече Мајкл Д Галагер, претседател и извршен директор на Агенцијата за вработување, трговска асоцијација која ја претставува видео САД играта индустрија . “А различни и полни со енергија на потрошувачите база, извонреден нов хардвер, и извонредни софтвер сите се комбинираат за да се поттикне растот за нашата индустрија.”
Женски гејмерите се очигледно различни групи. Милиони уживаат во стрелците, стратегија игри и други наслови фаворизирана од страна на “хардкор” ентузијасти. Милиони повеќе се олабави во гејминг светот преку социјални и паметен телефон игри, или преку семејни интеракции.
Една од главните причини зошто луѓето купуваат видео игри е интересна приказната, според извештајот. И некои жени укажуваат на пораст на бројот на игри со комплексни теми и повеќе сценарија кои повик за донесување одлуки, не брутална сила, како продажба на точка.
И тоа не болеше што многу од тие исти наслови почнаа да се вклучат женски протагонисти, или барем способност да се создаде своја сопствена.
На АВРМ покажува дека 35% од родителите се играње на компјутерски и видео игри со нивните деца секоја недела и 58% се игра со нив најмалку еднаш месечно.
На компјутер и видео играта индустрија, како целина имаше 14800000000 $ во продажба во 2012 година, според извештајот на ЕСА. Со оглед дека жените се 46% од тоа купување публика, постои голем поттик за играта на програмерите да ги задржи жените во умот.
Тие велат дека не се бара посебен третман, не се прашуваат за женски-само игри и, во многу случаи, дури и не сакале да се диференцираат како “девојка гејмери.” Наместо тоа, велат тие, тие сакаат да се забавуваат, да се соочат со предизвикот, да се забавуваат – исто како и момците.
“Повеќе жени се инволвира, и зад сцената и како образовани потрошувачите”, рече Chobot. “Момчињата клуб став во гејминг потребни за да се запре вчера.”
“Игра карактери денес се многу повеќе индивидуализира од години”, изјави Лорен Eleazer, 26, од Државниот колеџ, Пенсилванија. “Ова е дел од севкупниот развојот на играта, но секоја женски гејмер што сум ги сретнала цени се во можност да стил нејзиниот лик и да ја направат повеќе уникатен.”
Џесика Chobot, телевизиски и веб водител чија работа се појави на гејмерски сајт IGN, на Г4 мрежа и на други места, вели дека индустријата се земајќи информации на подемот на женски гејмери, и дека вклучувањето на женски ликови во значајни улоги постои несреќа.

EU-Asia