“Светска класа” Северна Кореја планови ски-центар

A серија на фотографии на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун зборува со неговиот персонал во предниот дел на скијачко одморалиште сајт беше објавен оваа недела.
Северна Кореја е изградба на “светска класа” ски одморалиште на Masik ридот во Wonsan со голем број на скијачки патеки и хотели, во согласност со Северна Кореја државната новинска агенција.
Се наоѓа во Kangwon провинција, Masik ридот е 2520 стапки (768 метри) и обично добива обилни снежни врнежи од почетокот на ноември до почетокот на март.
Изградба во тек
На сајтот: Предлог Masik ски-центар
Зад завесата: редок поглед на животот во Северна Кореја
Извештај: Северна Кореја лансира проектили
Ние сме Сомневајќи се ова се случува да се заокружи на многу од “најопасните скијачки светот бега” листи. Но, веројатно за различни причини од било кој од другите записи.
Новиот одморалиште ќе биде достапен од Пјонгјанг-Wonsan туристички автопатот и ќе има хотел, аеродром за хеликоптери и “жичани.”
“Тој беше во голема мера задоволни да дознаат дека војник-градители се изгради скијање областа на планински масиви покриваат стотици илјади квадратни метри, вклучувајќи го и основното, средно и напредни курсеви со речиси 110.000 метри (68,3 милји) во должина и 40-120 метри (131-394 метри) во ширина “, се вели во извештајот КЦНА.
7 најдобрите ски и сноуборд летувалишта во Јужна Кореја
Придружните вести извештај од државната Корејска централна новинска агенција рече младиот лидер намали за да се добие од прва рака извештајот за напредокот на изградбата.
Ким, кој беше делумно школувал во Швајцарија, се чини дека е запознаен со ски-центар операции.
“Тој рече дека е потребно да се изгради не само остатокот места, но прва помош станици во почетна, средна и завршните точки на курсеви, и да се воспостави автоматски жичани систем за следење во реално време да се види, па како да преземат мерки за спречување на инциденти,” се вели во извештајот.
Според извештајот, Ким, исто така, нагласи заштитата на животната средина: “Тој ја нагласи потребата да се зачува еколошката средина и спречување на загадувањето, додека зградата на скијање теренот.”
На defector исто така, рече дека постојните ски инфраструктура во Северна Кореја се користи исклучиво за воени цели, и дека постои голема веројатност ова исто така ќе биде случај со новиот одморалиште.
Зад завесата: Редок поглед на животот во Северна Кореја
Што ќе одат?
Според турнеја агенција специјализирана за Северна Кореја патување, новиот одморалиште ќе биде отворена за странски туристи.
“Фактот дека Северна Кореја е трошење прекомерен износи на пари изградба на ски-центар, а неговите луѓе, па дури и своите воени немаат доволно да јадат покажува дека ова е само потег за рекламирање на имиџот на Ким Јонг Ун како лидер кој се грижи за неговиот народ “, изјави анонимен Северна Кореја defector NK вести, Јужна Кореја-базирани медиумска компанија специјализирана за Северна Кореја вести.
“Ние сме познати на плановите за овој развој за неколку години – работа само започна неодамна, иако и сум го видел основни планови само минатата недела”, рече Симон Cockerell, генерален менаџер на Пекинг со седиште Koryo Турс.
Cockerell вратил минатата недела од првата земја од Западен турнеја на Северна Кореја пограничниот град Sinuiju.
Нема отворање датум е дадена за отворање на одморалиштето.
Јужнокорејските медиуми опфатени веста на одморалиштето во критична модата.

EU-Asia