Ретки Епл 1 компјутер продаден за 671.000 $

На компјутер на Apple се очекува да донесе најмалку $ 400,000. Но Брекер рече тоа не е изненадување дека тоа Земени се повеќе од 50% повеќе. Во ноември, неговиот тим аукција сличен модел за $ 640,000. Сотби во Њујорк се продава еден минатата година за 375.000 $.
Многу саботата исто така се вклучени во писмото од работни места на Фред Hatfield на компјутерски податоци системи во Колумбус, Охајо. Датум 18 јануари, 1978 година, во писмото се нуди Hatfield шанса да тргуваат во неговиот Епл 1, и $ 400, за Apple II. Тој очигледно не се Џобс горе на понудата.
А ретко работна модел на Епл 1, прв на гигант тек е десктоп компјутер, продадена за повеќе од $ 671,000 во текот на викендот на аукција во Германија.
На компјутер, заедно со писмо од Apple ко-основачот на Стив Џобс во неговата оригинална сопственик, се верува дека е еден од само шест работни Епл 1s и еден од само три на отворениот пазар.
На купувачот, кој избра да остане анонимен, е од Далечниот Исток, според Уве Х Брекер на аукција Тим Брекер, кој на аукција список на гроздобер технологија сабота во Келн.
Работни места и Стив Wozniak славно ја создал на компјутерот на Apple во работни места “семејството гаража, градење на уредот од страна и финансирање на компанијата преку продажба на фенси калкулатор Wozniak е и работни места” Фолксваген camper ван.
Околу 200 Епл 1s беа изградени, а помалку од 50 се верува дека постојат уште – не повеќето од нив во работна состојба.
Цени за ретки уреди се качил по смртта на Џобс во 2011 година. Во ноември 2010 година, Кристи аукција на Apple 1 за $ 212,000.
“Тоа не е само технологијата на првиот светски готови за-користење компјутер”, рече Брекер во e-mail на Ен-Ен. “Тоа е повеќе симболот на американскиот сон – приказната на две напуштаат кои имале врвен идеја … и 35 години подоцна нивната компанија е најбогат и највисоко ценет компанија досега.”

EU-Asia