Резерви инчен повисоки во рекордно територија

Исто така, на корпоративниот фронт, Акции на WebMD (WBMD) нагорна линија повеќе од 25% по здравствени информации компанијата објави прелиминарните резултати, кои покажаа подобра од очекуваната добивка и приходи.
Поврзани со: Страв и алчност Индекс на слајдови назад кон алчност
5. Кина го намалува проекцијата на растот? Инвеститори стана збунети околу проекциите за раст на Кина, откако министерот за финансии на земјата сигнализираше раст може да биде 7% за годината, под официјална прогноза на владата на 7,5%. На индекс Шангај композит и theHang Сенг индексот двајцата паднаа назад по стоп големи работи-ups, претходно во текот на неделата. Репер Јапонија Никеи индекс затворени 0,2% поцврсти.
Европските пазари заврши денот мешани, со Германија DAX и Велика Британија ФТСЕ 100increasing, додека Франција ЦАЦ 40 опадна.
Дау и С & П 500 акции беа претрупани со 5% слајд во акциите на Боинг (БА, Fortune 500) следнава вест дека ненаселени Dreamliner се запалил во лондонскиот аеродром Хитроу.
Сите три индекси заврши остро повисоки за недела, влезете еден од најдобрите неделни настапи на годината. Дау се искачи 2,2%, С & П 500 скокна 3%, а Насдак собраа 3,5%.
Еве пет нешта, да го одземе од ден на тргување во петокот:
1. Акции во рекордно територија: Додека и двата на Дау и С & П 500 се надмина нивниот претходен рекорд затворање издигнувања, тие се уште се околу 0,5% под сите времиња тргување ден издигнувања постигнат во мај.
Американските акции прв долета назад во рекордно територија четврток, како инвеститори поздравија коментарите од Федералните резерви Бен Бернанке, кој во средата изјави дека монетарната политика ќе остане “многу прилагодлива” во догледна иднина.
Во соопштението се подразбира дека централната банка ќе продолжи со својата масивна програма на квантитативно олеснување, и помогна смири инвеститорите кои биле whipsawed од изострен разговор кој започна кон крајот на мај.
Кликнете тука за повеќе на акции, обврзници, стоки и валути
2. Потрошувачите се уште се загрижени за иднината: На Универзитетот во Мичиген и потрошувачите расположение Томсон Ројтерс “Индекс за јули во благо опаѓање, и падна помалку од очекувањата.
Додека оптимизам во врска со актуелни услови се искачи на највисоко ниво од јули 2007 година, идни очекувања индекс падна нагло.
Исто така, Бирото за труд статистика објави својот месечен извештај за продуцент индексот на цените, покажуваат зголемување од 0,8% во јуни. Тоа е речиси тројно зголемување на очекуваното зголемување од 0,3% – во голема мера управувано од скок во цените на бензинот.
На компанијата, се смета за економски bellwether заедно со ривалот Федекс (FDX, Fortune 500), рече: “забавената американска индустриска економија возеше приходите и оперативен профит под очекувањата.”
Акциите на Федекс, исто така, се пресели пониски.
JPMorgan Chase (JPM, Fortune 500) се изјасниле квартална заработка дека победи очекувањата, додека приходите само едвај го победи предвидувања. Но The Stock беше само малку повисока како што некои од профитот добивки дојде од сметководствени прилагодувања отколку силен раст во основните бизнис.
Велс Фарго (WFC, Fortune 500) акции се зголеми за 1,8% откако банката пријавени приходи и приходите кои победи очекувања.
Ситигруп (C, Fortune 500), Голдман Сакс (ГШ, Fortune 500), Банката на Америка (BAC, Fortune 500) и Морган Стенли (МС, Fortune 500) се на располагање да го пријавите резултати следната недела.
4. UPS-от tumbles на добивка предупредување: Пакет испорака гигант UPS-от (UPS-от, Fortune 500) ја намалија својата перспектива за раст на профитот оваа година, испраќање на акции одредување на речиси 6%.
Американските акции inched малку повисоки петок, но тенок добивки беа доволно да се испрати на Дау и С & П 500 до нов рекорд затворање издигнувања и на Nasdaq да се на највисоко ниво во повеќе од една деценија.
На Дау Џонс индустриски просек се зголеми само 3 поени да 15,464.30, С & П 500 додаде 5 поени, завршувајќи на 1,680.19 и Насдак порасна 0,6% да се затвори на највисоко ниво од септември 2000 година.

EU-Asia