Празници во Сомалија, некој?

Башир Осман движи Побрзав заедно со бели песочни Beachfront, давајќи им инструкции на возачот работење на булдожер. Во близина на нив, голем камион превезуваат далеку купови карпи, отворајќи сонце презаситен од плажа lapped од страна на лазур водите на Индискиот Океан.

Работа тука е во тек, Осман продолжува со својот нов мулти-милион долари проектот: да се изгради луксузен плажа одморалиште во Могадишу, главниот град на воено разурната Сомалија.
“Знаев дека еден ден дека Могадишу ќе стане мир и ние ќе дојдеме стабилност”, вели Осман, кој веќе поседува два хотели во градот. “Тоа е причината зошто почнав да се купат тоа земјиште.”
По повеќе од 20 години на насилство, Сомалија направи чекор напред кон стабилноста во септември минатата година по подигање својот прв претседател избран на домашен терен во последниве децении.
“Ако одите на Могадишу изградба е многу, многу во подем”, вели Осман. “Тоа е знак на мирот”, додава тој. “Особено луѓето кои се вратија од Америка и Европа, тие почнуваат да се отвори нов бизнис.”
Иако безбедноста е уште еден проблем, Могадишу е доживува економска ренесанса во последниве месеци, појачан со членови на дијаспората се враќаат дома за обнова на земјата, како и напорите на локалните бизнисмени кои никогаш не го напуштивме.
Осман, кој престојувал во Сомалија во текот на нејзиниот конфликт, се надева дека неговиот нов развој ќе се привлечат туристи од странство. Тој вели дека тој е веќе американските и британските посетителите кои престојуваат во неговиот хотели.
И сега, надеж е постепено се враќа во делови од Источна Африка земја.
Растечка економија Могадишу се манифестира не само во недвижности и хотелскиот сектор. Телекомуникации е исто така во пораст, додека на воздухопловната индустрија се шири своите крила исто така, со околу 15 дневни домашни и меѓународни летови.
“Имаме шест различни правци, и во основа следната ќе биде осум”, вели Осман Абдулахи, млад сомалиските претприемач, кој постави oday изразуваат авиокомпанијата. “Постои голем број на авиокомпании кои се планира да (се дојде до) оваа земја и со надеж дека ќе (мора) центар овде.”
Абдулахи признава дека напуштањето на САД во 2010 година да се вратат дома и да почне неговиот бизнис е “100% огромен ризик.”
И покрај долгата листа на предизвици, Могадишу бизнисмени како Осман се надева на посветла иднина.
Но сомалиските безбедносни сили успеале во пред-empting многу самоубиствени напади и уапси некои од Ал-Шабааб оперативци крие меѓу населението во главниот град.
“Ситуацијата е генерално добри во моментот – на безбедносните сили се тоа контролирање многу добро”, рече Ondoga. “Тука во градот сега, големите пиштоли се тивки, улиците се осветлена, многу (во) дијаспората се враќа, нова градба се случува, бизнис е во подем”, рече тој.

На приходите обичаи собрани од тука се зголеми експоненцијално во последно време. И додека системот е далеку од совршен, приходот е од клучно значење за новоформираната влада во обновата на градот, чија основна инфраструктура е разнишана од војната.
Во моментов, економија на Сомалија е во голема мера поддржан од помош од донатори, додека релативно мирен бизнис средина е опкружен од страна на Африканската унија мисија во Сомалија Африканската (Amisom).
Безбедносните сили го гмечи поврзана со Ал Каеда исламистичка милитантна група Ал-Шабааб надвор од Могадишу, но бунтовниците се уште демнат и периодично терористички напади.
Бригадниот Мајкл Ondoga, на Amisom, изјави за CNN неодамна дека иако Ал-Шабааб е “во голема мера поразен” во Могадишу, таму се ‘уште се прашања со своите членови “претопување во населението” и земајќи предност на големи димензии на градот за да се скрие.

Тој вели дека кога се пресели назад назад кон Сомалија, тоа е премногу опасно дури и да се вози во Могадишу. “Тоа сликата е веќе помина. Тоа е поинаква слика денес,” вели тој.
Оваа нова слика исто така може да се види на пристаниште Могадишу – клучни Сомалија национално богатство – каде крцкавиот кранови укине стока од трговски бродови и чамци поставата на пристаништето. На широк спектар на увезени градежни материјали, предмети за домаќинството и храната потоа се натоварена редови на чекање камиони.

“Повеќе од 20 туристи дојдоа”, вели тој. “Некои од нив дојдоа со своето семејство да се покаже Сомалија, особено Могадишу”, додава Осман. “И навистина, кога тие се вратија, тие беа толку возбудени кога видоа колку Могадишу изгледа, како преубав град имаме, колку се убави плажа имаме и тоа е она што ние сакаме да им покажеме повторно и повторно.”
Амбициозни нови проекти на osman се дел од растечкиот зграда активност која е преобликување многу од населби од куршум остарените Могадишу.

EU-Asia