Обоено минато на # 1 месото бренд во Кина

На американското Министерство за земјоделство, исто така, потврди дека Ен-Ен дека “FSIS (за безбедност на храната и Инспекциската служба) ќе продолжи да се регулира Smithfield производи, без оглед на промена на сопственоста.”
Тој додаде дека предложените спојувањето е win-win ситуација и покрај храната Кина и дека САД треба да избегнува активности кои го успоруваат стекнување.
Во јуни 2012 година, една жена во Пекинг, наводно, пронајдени неколку мртви отрепки внатре пакет на Shuanghui колбаси купи во супермаркет. Нејзините ќерки, кои јаделе колбаси пред откривањето, наводно, страдал од повраќање и дијареа, според Глобал тајмс, на англиски јазик весник под кинески јазик Народна Дејли.
Во мај 2012 година, индустриското власти во јужниот дел на Кина крајбрежен град Гуангжу пријавени Shuanghui е ким со вкус на колбаси содржани “прекумерна” бактерии, што може да предизвика дијареа, објавија Шангај Дејли.
А во март 2011 година, Кинеската централна телевизија објави Shuanghui Меѓународниот подружница купи свињи кои биле хранети со оброк кој содржи кленбутерол. Нелегалната додаток задржува животни посно, но може да убие луѓе ако јаде. Претседател Shuanghai подоцна им се извини на корисниците и најави речиси 2 милијарди долари загуби две недели по откритија.
Големи храна скандали во Кина во текот на изминатите неколку години ја зголемија загриженоста како во земјата така и во странство.
Во 2008 година, повеќе од 13.000 деца се разболе после пиење меламин расипани млеко. Во 2011 година, кинеската влада научници откри дека 12 милиони тони ориз биле извалкани со токсични метали. Во изминатите години, други безбедноста на храната прашања се вклучени лажни говедско направени од лисица и стаорци, како и експлодира лубеници вбризгува со хормони за растење.
“Навистина, постојат многу храна скандали што се одржа во Кина, но јас не би се направи оценка на кинески свинско месо на пазарот врз основа на минатото индивидуални случаи”, рече кинеска храна експерт и Renmin Универзитетот Професор Женг Fengtian. “Ако (Shuanghui) чува има проблеми, својот бизнис не би траело толку долго.”
Кина е најголем производител во светот на потрошувачите и на свински производи – наслови тоа, најверојатно, ќе го задржи ако Shuanghui стекнување на Smithfield успева и ако најнаселена држава во светот, ја продолжува својата љубов на свинско месо.
Во соопштението, Shuanghui Меѓународниот вети дека ќе се задржи истата операција, управување и бренд на Смитфилд, по завршувањето на договорот. Компанијата соопшти дека ќе продолжи соработката со иста американски производители, снабдувачи на храна и земјоделците.
Помеѓу 2002 и 2012 година, по поголемото богатство во земјата, по Кина жител свинско потрошувачка скокна за речиси една четвртина до 86 килограми свинско производи минатата година. Американски побарувачката падна 12% во текот на истиот период.
Наводите на отрепки, прекумерна бактерии и нелегално адитиви се соочува најголемите месо Кина производи компанија, Shuanghui International, бидејќи најмалку 2011 година, според серија на извештаи од страна на Кина државните медиуми. Во средата, во Хонг Конг-седиште Shuanghui ја објави својата намера да се купи со седиште во Smithfield Foods, најголемиот процесор во светот на свинско месо, за речиси $ 5 милијарди долари.

EU-Asia