Новата ера на авион

Потпирање на соларна енергија значи дека авионот ќе биде далеку побавно од редовно авион, патување на само 25 километри на час, но всушност тоа е е беспилотни значи дека потенцијално би можеле да остане во воздухот, на големи надморски височини, за долги периоди на време.
“Тоа е за сите брзина, и оптимизирање на енергија”, рече Jafaar. “Она што го користи до енергија се случува брзо. Луѓето секогаш сакаат да се оди побрзо, но ние нема да се носи луѓето, па побавна брзина може да се толерира.”
Ако и кога Облак Сонцето добива надвор од земјата – кој Jafaar признава не е веројатно да се случи за неколку години сепак – тоа може да се најде тоа не е единствениот авион лебди околу над нас.
Идејата беше развиена од страна Казахстан роден инженер Игор Пастернак, кој се пресели во САД во 1994 година и се постави во деловна зграда рекламирање blimps.
Тој помина изминатите две децении работи на решавање на проблемите поставени од страна на традиционалните airships.
“Јас разбирам airships добро”, изјави тој за Ен-Ен. “Јас сум изградено многу од нив.”
Неговиот Aeroscraft е круто-белено dirigible мерење неверојатни 169 метри во должина, со носивост од 66 тони (и планови за 250 тон верзија), на крстарење брзина до 120 јазли, како и низа на 3100 наутички милји.
“Тоа е малку како мојот сон возило”, рече тој.
“Во природни непогоди и други ситуации каде инфраструктура е непостоечки, на Aeroscraft може да се користи да се донесе во итни резерви: храна, вода, ќебиња – 66 тони помош во време”, објасни комуникации директор на компанијата Џон Kiehle.
И додека нејзината примарна цел е веројатно да биде логистичка, движејќи товар, воените трупи и хуманитарна помош резерви во оддалечените и непријатни терен, компанијата признава дека воспоставувањето на линија може да има други намени за технологијата, од “лебдечки хотели” до “небото јахти за милионери. ”
Сега, 90 години по лансирањето на првиот авион на Америка, USS Shenandoah земјоделско, леталата и aerostats се доживува некој вид ренесанса.
Меѓу оние кои се надеваат да ја води задолжен е со седиште во Калифорнија Aeros, која е во развој што се надева дека ќе биде револуционерен нов карго авион, theAeroscraft, комбинирајќи елементи на редовни “полесни од воздухот” (LTA) занает и традиционалните фиксни крило авиони .
Досега, компанијата има создадено намалена верзија на авионот за да докаже дека дизајнот може да работи; следниот чекор е целосна големина на прототип. Целта е да се имаат првата Aeroscraft летаат до 2016 година, а првичните флота од 24 возила и трчање од 2020-2021.
“Ова навистина е игра-менувач”, вели Бил Feeley, директор на компанијата на стратешки финансии. “Тоа е вистинска промена во индустриската технологија, на исто ниво со изградба на облакодери, или создавање на нуклеарната енергија.”
Твитови од @ cnni/paris-airshow-2013
Пастернак и Kiehle велат дека една од најголемите предности на Aeroscraft е дека таа работи на редовни дизел, наместо скапи Авијација гориво кое може да биде тешко да се одржи на во светот е повеќе недостапни региони.
Но, уште еден авион проект во моментов е во истражување и развој може да заврши се дури и поевтини и полесно да се моќ: иновации и инженеринг консултантска група Алтран Сун Облак е dirigible напојува со соларна енергија.
Тоа е област на компанијата има одредено искуство во, откако веќе работеле на Solar Impulse, првиот авион во светот напојува исклучиво од сонцето.
Како авион Aeros “, Облак Сонцето е дизајниран да носат големи товари на стока на долги растојанија – но Облак Сонцето недостасува една компонента најверојатно ќе биде клучот за успехот на Aeroscraft е: на пилот.
Физибилити студија Алтран е испитување дали е можно да се движат носивост до 250 тони од место до место во она што е стварно еден супер-големина беспилотни летала.
Читај повеќе: На вашиот марки, џет-сет, одам!
“Ние не бараме да ги замени традиционалните форми на карго превоз”, објаснува менаџер на програмата, Али Jafaar. “Сад бродови може да го носи 500.000 тони во време – ние не бараме да го стори тоа.”
Наместо идејата е да се биде во можност да се движат големи предмети, како што авионот делови, долги растојанија од една фабрика во друга.
Одбрана на САД изведувач Raytheon е веќе планира да стави свој aerostats (airships кои се врзан за земјата) во небото над американскиот главен град Вашингтон.
Читај повеќе: неверојатни моменти Париз шоуто е
Но, наместо на извршување војници или репроматеријали, blimps Raytheon ќе биде натоварен со опрема за видео надзор, да се види за опасноста од напади.
Еднаш, многу одамна, на авион беше поздравена како иднината на лет: како гламурозна, луксузен и модерен како Арт Деко ера што ја одбележа својата најславни.
Но една серија на катастрофи, барем не за несреќата на Хинденбург во Њу Џерси, во 1937 година, со загуба од 36 животи, стави посвети на соништата на интерконтинентални Цепелин патување.
Blimps се уште позната глетка во рекламирањето, но и оние кои се дизајнира и да се изгради овие авиони верувам дека има многу повеќе за нив – и за нивната иднина – од едноставно референтни локалните автомобил Застапништва или давање на ТВ публика подобар поглед на фудбалски терен во текот на големиот натпревар.

EU-Asia