За класа на 2013 година ладен туш

McCullough верува дека голем дел од денешната младина е “разгалено, cosseted, doted по, шлемови, меур-завиткани” и заштитени од реалноста. Тој му рече на дипломирани студенти: “Се искачи на планината не да се засади вашето знаме, туку да се прифатат предизвикот, уживајте во воздух и ете поглед искачи на тоа така да може да се види светот, а не па во светот можат да те видам.”.

Сум имал привилегија на доставување на започнување адреса, на универзитетот во централна Калифорнија, и се надевам дека еден ден да се испорача друг. Всушност, јас веќе знаете што сакам да кажам.

Минатата година, на Велесли средно училиште во Масачусетс, Дејвид McCullough Џуниор, професор по англиски јазик во училиштето и синот на Пулицеровата награда историчар Дејвид McCullough, даде започнување адреса. Тој исфрлен од паркот, а неговите зборови патувал далеку. Она што тој имаше да каже, Америка беше очајна да се слушне.

Не мене. Претпочитам да кажам нашите идни лидери она што тие треба да се слушне. Еве 10 провокативни парчиња на совети кои класа оваа година на колеџ и универзитет дипломирале би било мудро да се земе на срцето:
1) Никогаш не заборавајте дека, и покрај тоа што општеството што ви кажал, вие не сте посебни, како McCullough рече во своето дипломирањето говор. Светот не се врти околу вас. А ти не мора да се чувствуваат имаат право на ништо. Никој не е подобар од вас, но вие не сте подобро од некој друг. Третираат сите со почит, како додека тие се однесуваме кон вас на истиот начин.
2) Следете ги вашите страст, но да биде отворен за идејата дека вашата страст може да се промени и се развива со текот на годините како што го правите. Не плашете се да го смени курсот и да си одат во друга насока. Сте дозволено да имаат втора мисли, за тоа што сакате да го направите и како имате намера да потрошат вашиот живот.
3) Дали вашите родители се запознаам со вас. Интервјуира нив, и снимете ја. Прашајте ги за нивните животи, и она што приказни или лекции тие би сакале да го споделам со своите внуци. Тие ви даде живот, па најмалку што можете да направите е да се обидат да се нивни разбере. Кога тие се нема, ќе ми биде драго и Вие да дојдете.
4) Пауза од вашиот удобност зона. Го направи она што сте најмногу се плашеше. Избегне она што е лесно и предвидливо. Патуваат во земјата и во светот. Запознавам нови луѓе и се стремиме да го видам светот од нивната гледна точка. Остане љубопитни. Поставуваат прашања. И никогаш не престануваат да учат.
5) За оние од вас кои се избере, или се во можност, да стапат во брак – и се надевам дека, еден ден, сите од вас ќе биде – кој ќе одлучите да се омажи ќе одат долг пат кон утврдување на вашиот успех. Тоа е поважно отколку степени од фенси училишта. Луѓето можат да ви кренам, или да ви донесе долу. Изберете добро.
6) Не само да се прифати неуспех, но го поздравуваме тоа. Го очекував. Учат од неа. Третирај го како вредни учење искуство. Запомни, ако вие секогаш добиете се што сакате, и оствари сето она што е утврдено да се направи, тогаш сте успеале во секој случај. Бидејќи сте го поставите вашиот цели премногу ниски.
7) Прашање авторитет и предизвик вашите верувања. Скок во јавната дебата. Стане ангажирани. Демократијата е партиципативен спорт, вие учествува, или ќе се преземат, освен. Тоа не е важно што веруваш. Она што е важно е дека си мислел вашиот пат таму и може да се објасни зошто ви се верува.
8) За оние кои вас кои изберат, или се во можност, да имаат деца, кога ќе се постави за да ги подигне, им даде една работа што сакаат повеќето: вашето време. Поучи ги, да бидат продуктивни. Но уште поважно, ги учат, со личен пример, да бидат добри луѓе, кои се третираат колеги човечки суштества љубезно и со почит.
9) Како што одат низ животот, не се плашете да имаат високи очекувања на вашите деца, на другите, и на себе. Има многу поважни работи отколку да се разочарани затоа што некој не се изврши како што се надеваше. Како се откажуваат од нив и не очекував многу од самиот почеток.
10) Конечно, многу години од сега, кога ќе одат на вашиот одмор, вашиот најважен остварување во живот нема да биде на пари сте заработиле или успехот ќе уживаат. Единственото нешто што ќе издржи, и нека светот знам дека беа тука на прво место, е влијанието сте имале на други луѓе. Направете го тоа позитивно.
Тоа е тоа. Земи го, или да го оставам. Секој ужива во удобноста на топла бања. Но, понекогаш, она што се нарекува за е ладен туш.

Значи, да ми го пробате од класата на 2013 година. Разговарајте со колеџ професори или менаџери за човечки ресурси или работодавците. Читање на истражувањето направено на т.н. илјадагодишната генерација, и ќе најдете многу докази дека McCullough беше на вистинскиот пат. Младите од денес често се трошат нивните животи се coddled, catered да и поштедени од стресот на живеење до очекувањата. Луѓето обично им каже само она што сакаат да го слушнат.

EU-Asia