Ербас ја испрати првата А350 XWB во небото

На А350 XWB е првиот Ербас патнички авион да ги користи и трупот на авионот и крило структури направени главно од карбон-фибер-армирано полимер, што резултира во пониски потрошувачката на гориво, како и полесно одржување, според компанијата.
Нејзиниот ривал, на 787, е една од најнапредните авиони лансиран во последниве години, и е составена од 50% композити и користи 20% помалку гориво отколку другите летала во истата категорија.
Тестот екипажот мавтаа знамето на Ербас од отворот над пилотската кабина, како на авионот taxied по нејзиниот успешен девица патување.
Екипажот, кои се појавија за да аплауз од чекање пријателите и семејството, вели дека авионот се покажа лесно да се справи и врши добро во текот на тест-програмата.
Ербас надева дека ќе имаат нови авиони целосно овластени за комерцијален лет во рок од 12 до 13 месеци, рече тој.
“Ова е за да работи брзо, но никогаш не брзаат, и јас сум многу убеден дека по овој прв лет … ние ќе испорача оваа авиони до 2014 година на нашата првите клиенти”, рече тој. Ербас се надева да го фати повеќе од половина од глобалниот пазар на 6.000 долг дострел авиони во текот на следните 20 години, додаде тој.
“Знаев дека тоа требаше да биде импресивен, но бев издувана”, рече Ербас главен оперативен директор Џон Лихи веднаш по А350 XWB полетувањето.
“Слушнавте ли како тивка тоа беше? Слушнавте ли она што не го чув? Ние ќе постави нови стандарди. Не само за утеха, не само за перформанси. Но, за заштита на околината. Луѓето што живеат околу аеродромите нема дури и знаат ние сме полетување “, изјави тој на присутните печатот.
На летот проследено многу часови на обука во симулатор за шест меѓународни тест лет членови на екипажот.
Bregier рече дека постави цел пред девет месеци од завршувањето на првиот тест лет пред претстојниот Париз Air Show.
Сепак, компанијата не ја потврди шпекулациите дека Ербас планира да ја покажат својата нова авион за авијација ентузијасти во шоуто, која работи 17-23 јуни.
Френк Чепмен, на тест Ербас пилот кој го гледал од земјата, изјави дека одлуката се уште не беа направени, но ќе зависи од податоците од тест лет и безбедносни проверки во текот на следните неколку дена.
Париз Air Show 2013: На вашиот марки, џет-сет, одам!
На А350 XWB е првиот во семејство на супер-ефикасни патнички авиони Ербас дизајнирана да оди глава-до-глава со ривал Боинг 787 Dreamliner и 777s.
“XWB” значи “екстра широк тело.” Постојат три членови во А350 семејство: на А350-800, на А350-900 и А350-1000, чие седиште 270, 314 и 350 патници, односно, во три-класа за седење.
Првиот тест авион, “MSN1”, беше претставен на 13 мај на Ербас седиште во Тулуз, Франција.
Турбулентен производство историја
Прв тест во петокот лет беше на најновите достигнувања во она што е турбулентен производство историја за А350 програма, бидејќи тоа беше прв најави во 2006 година.
“Почетна А350 Ербас е дизајнот не беше целосно нови авиони, но коленото непредвидлива реакција на 787”, изјави авијација новинар Дејвид Kaminski-Мороу, воздушниот транспорт уредник на Flightglobal.com, СНН во претходниот извештај.
“Компанијата, која беше хип-длабоко во сортирањето од А380 развој, едноставно не беше предвидено, на огромниот затворен побарувачка за поефикасна 250 места авион, и се обидоа да преземат лесен начин надвор, нудејќи им на ре-мотори верзија на своите А330 “.
Додека A330 е неверојатно популарна, на авиокомпаниите повеќе беа заинтересирани за потенцијалната ефикасност понудени од страна на расчистување лист дизајн, додаде тој.
Ербас ролни на нови А350 XWB
Се јавно нападнат од страна на некои од нејзините најголеми клиенти – една авијациска извршен го нарече Бенд-помош реакција на 787 Dreamliner, а извршниот директор на Сингапур ерлајнс изјави дека авионот едноставно не оди доволно далеку – на притисок беше на за Ербас да излезе со авионот кој навистина ќе ја унапреди глобалната Авијација сцена.
Оваа година, имаше откажувања. Абу Даби-базирани авиокомпанија Etihad ервејс затворени седум нарачки за А350-1000, велејќи дека тие се уште не беа задоволни со дизајнот, критикувајќи својот асортиман, перформанси и потрошувачката на гориво.
“Ербас доцни разбудив и се спротивстави со сосема нова верзија на А350, и успеа да се сместат во пазар”, рече Kaminski-Мороу.
На техничките страна, големите апел за авиокомпаниите е дека над 70% од воздухопловни конструкции на А350 XWB е изработена од напредни материјали кои комбинираат композити (53%), титаниум и напредни алуминиумски легури.
Ербас тест пилоти и менаџери слави петокот по долгоочекуваниот прв лет на Ербас А350 XWB отиде Одчленувањето.
Авијација ентузијасти од целиот свет имаа свои очи на Франција, како на авионот полетал од аеродромот Тулуз-Blagnac околу 10 часот по локално време и слета безбедно околу четири часа подоцна.

EU-Asia