Електронски музички пазар оди глобалната

Tomorrowland веќе има 4.000.000 социјалните медиуми следбеници и повеќе од 80 милиони гледачи по-филм на концертот на интернет.
Според извештајот од страна на индустријата консултант Кевин Вотсон, кој го продуцираше Бизнис ИСП извештај, повеќе од половина од електронска денс индустријата вредност, околу $ 2500000000, доаѓа од живи клубови и фестивали.
Говорејќи во Ибица, тој рече: “Имаме снимена музика, мислиме дека вреди $ 1250000000 и ние го добивме неколку други работи, продажба на хардвер и софтвер, бренд спонзорство и се друго поврзано со танц е добивање смешно популарни . Значи ние мислиме дека вреди барем уште три четвртини од една милијарда “.
Marc Гајгер, шеф на музика на Вилијам Морис Endeavor, една од првите агенции да почнат посветен електронска поделба околу шест години, верува раст на индустријата е обезбедување на фирми со нови ресурси.
Но, тој предупредува:” Тоа е големи пари сега и со големи пари доаѓа поголема одговорност од растат “.
Види повеќе Музичката индустрија е нахакан за 2013
Во јули, 180.000 љубителите на музиката распоредени на мал белгискиот град “бум” за Tomorrowland – еден од најголемите музички фестивали во светот – како свирка ентузијасти од 214 земји полета во за 3-дневна извор на богатство на електронски денс музика.
Организаторите на фестивалот проект & Т дури и се здружи со Брисел ерлајнс да организира 140 летови од секој континент во Белгија.
Читај повеќе: Она што го прави врвот музика почит?
На 30.000 метри, навивачите беа третирани на диџеј во-лет, овозможувајќи им да се забавуваат на нивните омилени електро ритам во транзит.
Овој уникатен приод е само дел од стратегијата проект & T да се земе електронска музика глобален. По осум успешни години, забава компанијата планира да биде домаќин на својот прв Tomorrowland фестивал надвор од Белгија во Chattahoochee Хилс во Атланта.
SSpeaking на Меѓународниот Музика самит (ИСП) во Ибица во мај, проект & Т шеф Данкан Stutterheim рече електронска музика “нема јазичните бариери”, додавајќи дека компанијата ќе “уживаат во еден убав возење” во следните 10 години.
“Станува збор конечно до Индија, во Јапонија, во Кина, за да Малезија. Ние направивме турнеја во Тајланд … Сите тие сакаат да го направите на фестивалите, па ние сме во луксузен позиција”, рече Stutterheim во својот говор.
Од Бразил во Малезија, Тајланд во Канада, електронски музички фестивали се изникнуваат во светот како издавачки куќи и промотори се заложи за Танц револуција со нови победи.
Главните играчи во електронската музика – индустрија во вредност од околу $ 4500000000 – се превозот фестивал брендови на новите пазари во Азија и Јужна Америка во обид да се зголеми следните музиката жанрот.
Говорејќи во ексклузивното интервју за CNN, суперѕвезда диџеј Дејвид Гета рече: “Ние сме чување таа сцена жив и секогаш возбудлив.”
Француската музички продуцент – кој има 45 милиони Фејсбук фанови – додаде: “Мислам дека тоа се случува да расте уште поголем, бидејќи ако јас се погледне во историјата на Хип Хоп … тие се 2 музички жанрови кои можете да ги споредите бидејќи тие двајцата дојде од подземни потоа стана трендовски. ”
Читај повеќе: Spotify основач: Јас не сум спасителот на музиката
Но, тој призна дека електронската музика има долг пат да одат пред да биде успешна како Хип Хоп урбана улица жанр.
Фестивали како Tomorrowland и сензација Бело – една од водечките танц настан кој ќе го посети 22 града во светот во 2013 година – се тркалање до нови пазари да им даде на публиката шанса да се слуша електронска музика.

EU-Asia