Екс-трговец обвинет Libor местење

Во УБС, вработените се обиделе да манипулираат стапки на стотици наврати, за време на некои периоди “на речиси на дневна основа”, рече на Одделот за правда во декември. Случај документи вклучуваат бројни извадоци од e-mail и слично, во која банка вработени разговараат за шема.
“Колега yur добивање крвави добри во оваа игра либор”, изјави еден брокер трговец УБС во порака. “Мислам на мене кога yur на yur јахта во Монако обичај ју [?]”
Хејс не е ослободен ниедна јавна изјава за обвинувањата против него, иако во еден текст порака до Вол стрит журнал во јануари, тој, наводно, рече: “Ова оди многу многу повисока од мене.”
На Сериозни мамењето, кој гони случаите на комплексни измама, вели Хејс е обвинет од страна на полицијата вторник со осум точки од обвинението за заговор да се проневери по едногодишната истрага за манипулација од страна на банки и брокери на Лондон интербанкарски Позајмена стапка, или Libor.
Либор е збирка на курсеви од страна на панел и се користи како репер за хартии од вредност во вредност од трилиони долари на глобално ниво.
Хејс, 33, беше една од трите лица уапсени од страна на службеници од измама канцеларија и полицијата во Лондон во декември 2012 година. Тој ќе се појави на суд за прекршоци во Вестминстер во Лондон на 20 јуни, иако случајот е веројатно да бидат упатени на повисокиот суд.
Хејс беше обвинет од страна на американските власти во декември, обвинет за заговор, измама и цена за местење повреда. Американските власти рече во тоа време дека тие ќе бараат негова екстрадиција. На Одделот за правда, исто така, обвинет Роџер Дарин, швајцарски трговец кој работел во УБС.
УБС (УБС) се согласи да плати $ 1,5 милијарди долари во декември во населба со властите во САД, Велика Британија и Швајцарија во текот Libor местење. Банката се согласи да не-гонење договор со американското Министерство за правда ги покрива сите нејзините подружници освен УБС за хартии од Јапонија, кој се изјасни за виновен по една точка од жица измама.
На SFO вторникот рече дека неговата истрага за случајот Libor продолжува.
Централната банка на Сингапур минатата недела казнети 20 банки, вклучувајќи ги УБС, РБС и холандски банкарство, (ИНГ) за неспречување 133 трговци од обидот да се манипулира Sibor – верзија на Сингапур Libor – и девизните одредници за време на четиригодишниот период.
Тој рече дека тоа не најде докази за криминално однесување за време на едногодишната истрага поттикната од скандалот Libor-местење, но рече дека трговците направи неколку обиди да се влијае врз цените несоодветно меѓу 2007 и 2011 година.
Случај документи покажуваат дека заговорот да монтирам стапки отиде многу подалеку некој трговец. Истрагата откри широка недолично однесување се протега 2001-2010 вклучувајќи најмалку 45 УБС персонал – вклучувајќи и високи менаџери, кои побарале да влијаат стапки во корист на тргување позиции на банката и го направите да изгледа посилен во текот на финансиската криза.
УБС, исто така, соработувале со други фирми, правејќи корумпирани исплати да се надвор од брокери вреди £ 15,000 по квартал во период од 18 месеци за да се наградат нивната помош во одредување стапки.
Поврзани со: Случаи против УБС трговци само врв на ледениот брег
Баркли и Кралската банка на Шкотска, исто така, достигна населби над Libor местење.
Во прилог на оние фирми, повеќе од десетина други банки вклучени во утврдувањето Libor се под истрага, и понатаму казните се очекува. Меѓу оние кои се соочува контрола areCitigroup (В, Fortune 500), Дојче банка (ДБ), JPMorgan (JPM, Fortune 500) и ХСБЦ (HBC).
Велика Британија властите го обвинија поранешниот УБС и Ситигруп трговец Том Хејс со измама за наводно се обидува да монтирам глобалната репер на каматните стапки.

EU-Asia