Доверете ни ние сме од Силиконската долина

Сега, неколку од најдобрите Силиконската долина фирми се ангажирани во игра на една upmanship да се покаже дека тие се најтранспарентна интернет компанија на блок.
Иницијалните извештаи за “директен пристап”, како дел од класифицирани американските разузнавачки систем наречен призмата, имаат испадна да биде погрешно. Но призмата извештаи ја истакнаа долгогодишна приватност стравувањата за тоа како да се справи со најголемата американска технолошки компании нивната огромна troves на податоците на корисникот. Интернет гигантите се дојдени под лупа по извештаите дека зимскиот користи призма да ги испита податоци – вклучувајќи e-mail, видеа и слично – тоа што ги собира преку барања направени под надворешно разузнавање Надзорниот акт (FISA), една од контроверзните закони во срцето на тековната зимскиот-душкање бесот.
По призмата излегуваат во јавноста, која беше доставена до Гардијан и Вашингтон Пост од страна на кодоши Едвард Сноуден, Епл, Гугл, Фејсбук и Yahoo сите издадени извештаи – во неверојатно слични правни јазик – негирајќи дека тие се даде на зимскиот “директен” или непречен пристап до нивните компјутерски сервери.
Но компаниите очигледно почувствував потреба да одат подалеку од оние негирања, а во последните неколку дена се ангажирани во конкуренција да ја покажат својата посветеност на транспарентноста.
Google започна на транспарентноста битка минатата недела кога побарала Американскиот државен обвинител Ерик Холдер и директорот на ФБИ, Роберт Мулер, за дозвола да ја објавам “агрегат број на барања на национално безбедност, вклучувајќи FISA обелоденувањата – во смисла на бројот добиеме и нивниот делокруг. ”
Тоа барање беше забележлива, бидејќи тоа беше прв пат Google го дури и призна дека таа добива национално безбедност FISA барања. Фејсбук и Мајкрософт брзо го следеа примерот со слични барања. А Министерството за правда портпарол изјави ВРЕМЕ дека агенцијата е во процес на разгледување на барањето.
Потоа, во текот на викендот, Фејсбук, кои за разлика од Гугл никогаш не објави транспарентност извештај, постигнаа договор со владата со што се овозможува да се открие податоци за САД барањата за информации. Фејсбук рече дека за шест месеци завршува 31 Декември, 2012, го добиле помеѓу барањата 9000 и 10.000 податоци, вклучувајќи ги и кривичните и национално-поврзани со безбедноста барања, покривајќи помеѓу 18.000 и 19.000 сметки.
“Ние сме задоволни дека како резултат на нашите дискусии, сега ние може да се вклучат во Извештајот за транспарентност сите американски национално поврзани со безбедноста барања (вклучувајќи FISA, како и за национална безбедност писма) – кои до сега ниту една компанија не е дозволено да се прави “, рече Фејсбук генерален советник Тед Ullyot во не-толку-суптилна ископувањето во ривали на компанијата.
Набргу потоа, Мајкрософт објави слични податоци, што покажува дека компанијата доби помеѓу 6.000 и 7.000 кривични и национално-безбедносни барања кои влијаат помеѓу 31.000 и 32.000 потрошувачите сметки.
Јаху следи доцна во понеделникот, велејќи дека тоа доби “меѓу 12.000 и 13.000 барања, заклучно со кривичната, надворешно разузнавање Надзорниот акт (FISA), и други барања.”
Повеќе: Еве зошто Google е купување Waze, црвено-жешка мобилниот сообраќај стан, за $ 1000000000
Тука е проблемот. Според договорот Фејсбук, Мајкрософт, Епл и Јаху стигна со владата, компаниите се само дозволено да го ослободи агрегат броеви од вкупниот САД на податоци барања. Од големо значење, тие не им беше дозволено да одделно се пробие на бројот на FISA барања. “Ова само влијае мал дел од глобалната клиент на Microsoft база,” Џон Френк, За оваа причина, ние не знаеме дали тие добиле 50 FISA барања, 500 или 5000. Како резултат на тоа, откривања, додека здрав, здолниште околу централното прашање на зимскиот-душкање контроверзии, која е природата и степенот на учество на компаниите во тајност САД истраги национално безбедност.
Заменик Мајкрософт генерален советник, се вели во блог пост. “Транспарентност сами по себе не може да биде доволно за да се врати довербата на јавноста, но тоа е одлично место за почеток.”
Во понеделникот, Епл се приклучи на партијата и најави дека од 1 декември, 2012, до 31 мај 2013 година, ја доби помеѓу 4.000 и 5.000 барања од САД за спроведување на законот за податоците за клиентите во врска со меѓу 9.000 и 10.000 сметки или уреди, вклучувајќи ги и кривичните истраги и национално-безбедност “работи”. Јаболко соопшти дека е ослободување на податоци “во интерес на транспарентноста.”
“Ние веруваме дека компаниите треба да им биде дозволено да се пробие конкретни бројки за FISA барања”, рече Amie Stepanovich, директор на домашни надзор проект на електронска приватност Информативен Центар, со седиште во Вашингтон јавен интерес организација. “Овие бројки ќе обезбеди национално транспарентност. Ние исто така веруваме дека индивидуалните корисници насочени под FISA треба да добијат известување дека тие биле предмет на надзор, дури и по фактот, па и тие имаат шанса да ги оспори надзор на суд.”
Најголемите интернет компании во Америка се трипал над себеси за да ги зајакне своите имиџ во јавноста по блокбастер обелоденувања за нивната улога во контроверзната на американската влада збирањето на податоци програма.
Оттогаш вести извештаи сугерираат дека големите компании за технологија – includingApple, Гугл, Фејсбук и Јаху – обезбеди Националната агенција за безбедност (НСА), со непречен или “директна” пристап до нивните сервери, компаниите се водат агресивна кампања за да покажат дека тие ” не сте влада марионетите.

EU-Asia