Британскиот пронаоѓачи тврдат првата во светот летање велосипед

Пронаоѓачи на велосипед летање се сега во потрага за поддршка throughKickstarter и досега собрани околу една десетина од нивната 78.000 $ целта. А филмот на Paravelo во акција може да се види на YouTube.
Па, сега дека фантазијата може да биде реалност со пронаоѓањето на Paravelo летање велосипед.
Пар на лет ентузијасти, Џон Foden, 37 и Yannick прочитани, 42, имаат измислил две тркала велосипед – крстен на XploreAir Paravelo – тоа се претвора во авион. Британската пронаоѓачи велат дека тоа е првиот во светот целосно функционални летање велосипед.
Машината може да патува со брзина до 15 милји на час на пат и 25 милји на час во воздухот, достигнувајќи височини до 4.000 метри.
“На браќата Рајт се поранешни велосипед механика па постои реална врска меѓу велосипедизам и раѓањето на погон лет кој е фатен во духот на Paravelo,” вели така-творец Џон Foden.
Дали се сеќавате дека сцената во “E.T.” каде што децата летаат далеку на нивните BMXs? По гледањето на тоа, да не сте премногу сакаат да педалата велосипед по улица, во текот на вашата куќа и минатото на Месечината?
Foden и Прочитајте надевам дека во 16.000 $ на Paravelo ќе поднесе жалба на внатрешниот градски лет хобисти, а верувам дека тоа, исто така, може да се да биде корисно како “ефективни антенски извидување возило за шумски Ренџерс и граничните патроли.”
На летање велосипед изгледа како конвенционалните Велосипеди поврзани со лесен приколка, во која се сместени огромен вентилатор, гориво за моторот на припадност и флексибилни пати-далеку крило. Двете воздухопловни конструкции и велосипед се направени од авион одделение алуминиум.
Велосипедот може да биде исклучен од својата приколка за центарот на градот употреба, тогаш доковите за да се формира “пара-велосипед на три тркала” за полетување. Со цел да лета, на велосипед и приколка се прицврстени заедно, крило е развиорија и електричен стартер пожари на биогориво-придвижуван 249cc мотор. Уморни Тур де Франс конкуренти можеби ќе сакате да се разгледа оваа опција пред да ја преземе на особено тешка ридот искачување.
На Paravelo треба долго водат на отворен терен, јасно на опструкции за полетување. Откако воздухот, тоа може да остане во воздух за до три часа. Откако тоа е во воздухот, пронаоѓачи на летање велосипед речеме што го контролира како конвенционален фан-придвижуван параглајдер.
На вентилаторот, исто така, може да се одвојат целосно од својот домување и врзани директно на вашиот грб. Се носи вака, без дозвола е потребно да се лета во многу земји – вклучувајќи ги САД и Велика Британија – но САД реализираа Параглајдерство асоцијација енергично препорачува соодветна обука.
Па освен ако не сте го сториле тоа пред, скокање надвор од најблиските карпа во својата нова Paravelo не се препорачува.
Гласи: средношколски тинејџерски гради еден човек подморница
Велосипедот е доволно мал за да биде донесена на јавниот транспорт, и целото возило може да се складира во една гаража или врши до скалите и се чуваат дома.
Foden вели дека од детството и Прочитајте отсекогаш сакала да конструира летачки велосипед.
“Живееме во Кингстон-upon-Темза, на периферијата на Лондон, две минути пешачење од родното место на воздухопловна Sopwith куќа – еден британски авиони компанија која вграден авиони вклучувајќи Sopwith камел за воздух Кралската сили во Првата светска војна “, рече тој. “Го потрошивме нашите детства јава велосипеди и сонуваат за лет.”

EU-Asia