Американски јаболко пита загрева борат Шпанија

Novack планира повеќе експанзија, дури и додека тој е загрижен за својата половината.
“Јас треба да биде подебел, бидејќи јас вкус и јадат многу пити и торти”, рече Novack.
Кои нè доведува вратам на мојот избор. Јасно е, јас не би бил во можност да имаат објективен мислење за пита јаболко или сирење торта ако јас не ги обиде.
Значи за доброто на приказната, јас ископа внатре Истражување е истражување. И тоа ме убеди дека во американски стил десерти може да излезе прилично добро, дури и кога подготвени далеку од нивната нормална поставувања.
Novack учтиво го прекина нашиот разговор да се земе уште еден повик на неговиот мобилен телефон. Тој вели дека тој е само наредени 10 повеќе хотели да ги преземе неговиот пити. И покрај економската криза, неговиот телефон постојано ѕвони.
Невообичаено, бидејќи тој е Осумдесетгодишниот. Тој изгледа прилично одговара. Тој вели дека се уште игра тенис. Тој сигурно се ‘уште е затоа што зеде возење во неговиот автомобил од продавница во неговата канцеларија, каде што се сретна со својот голем папагал.
“Јас реков: ‘зошто не одам по тоа што прави јаболко пити и цреша пити и работи како што. Се разбира, јас навистина не знаев ништо за тоа како да го направи тоа,” рече Novack.
Шеесет и пет проценти од десерти се продаваат и доставени до зголемување на резолуцијата ресторани и хотели. Novack лично убеден секој од овие големи клиенти, и отидовме заедно за пециво испорака на Хотел AC aitana на главниот булевар во Мадрид.
“Ние ги подобриме нашите вклучена со пити”, рече Хуго Васкез, храна и пијалаци менаџер во хотелот “, бидејќи американските гости се обидат да најдат американски производи во Шпанија.”
Неговата продавница, во северниот дел на Мадрид, е украсен со слики од Холивуд икони како Мерилин Монро и Кирк Даглас, заедно со светло-црвени ресторан столици и друг мебел направен во Сент Луис, Мисури, каде Novack беше роден.
Но, тој не знае за бизнис. Тој изградил успешна градежна фирма со децении, со проекти за нуклеарна и автомобилската индустрија, меѓу другите. Неговиот најстар син сега работи Либерти пити од елегантни канцеларија во центарот на Мадрид, кој исто така служи како административен центар на пита фирмата.
Компанијата е речиси правење профит, па дури и како 200.000 мали бизниси се затворени во криза.
Novack не е типичен млад претприемач на шпанската влада има за цел да им помогне со новиот закон за да може полесно да се започне бизнис.
Види повеќе: Шпанија е обложување на извозот
Но, дури и без помош, колачот продавница создаде седум работни места, во една нација со зголемените невработеноста.
Novack вели создавање на работни места е начин за економско заздравување. Неговите клучни изнајмување чини да се биде ветеран пециво готвач, кој порано работел во американски стил пита продавница во Мадрид со кој беше затворен години.
На готвачот, Дејвид Мота, демонстрираа во кујната како неговиот мал тим – асистент готвач и кујна помошник – ги подготвуваат корка и пломби за пити. Novack тврди дека тие можат да направат само за било кој вид на овошје пита.
Читај повеќе: политичарите на Европа справи со невработеноста
“Пазарот на труд се исцеди толку тесни”, рече Novack, “тие (владата) треба да најде начин да им даде работа на луѓето, бидејќи ако луѓето немаат пари, има малку тие можат да купат.”
“Се разбира, во момент кога работите се вака”, додава Novack “, дури и рестораните се сакаат да се понуди нешто што ќе го привлече вниманието на нивните клиенти и нашите производи се направи.”
Тоа беше тежок избор: пита јаболко или во Њујорк стил торта со сирење?
Двете седна пред мене, гледајќи вкусен на посебни чинии, на шанкот на слобода пити и Торти во Мадрид. Се протуркав мојата кафе настрана да учат оваа можност.
Бевме во средината на снимањето извештај за Бартон Novack, американски иселеникот во Мадрид кого може да се нарече необично претприемач.
Во средината на економска криза во Шпанија, тој отвори продавница пред две години да се прават и продаваат во американски стил пити и торти.

EU-Asia